Atak padaczki można precyzyjnie przewidzieć

11.06.2019
Sposób na wyprzedzenie padaczki foto pixabay

Naukowcy ustalili, że we krwi chorego pojawia się specyficzna sekwencja cząsteczek poprzedzająca wystąpienie ataku padaczki. Odkrycie to może doprowadzić do opracowania swoistego systemu wczesnego ostrzegania, który pozwalałby osobom cierpiącym na padaczkę na odebranie wyprzedzającego sygnału o nadchodzącym ataku choroby.

Naukowcy z FutureNeuro, SFI Research Centre for Chronic and Rare Neurological Diseases prowadzili badania, które opublikowano w czerwcowym wydaniu Journal of Clinical Investigation (JCI).

Naukowcy z FutureNeuro odkryli, że we krwi osób z padaczką przed wystąpieniem ataku pojawiają się w zdecydowanie większej liczbie cząsteczki określane jako fragmenty transferowe RNA (tRNA) to − stosunkowo nieduże, składające się z kilkudziesięciu nukleotydów, cząsteczki kwasu rybonukleinowego (RNA), których zadaniem jest przyłączanie wolnych aminokwasów w cytoplazmie i transportowanie ich do rybosomów. Te substancje chemicznej są blisko spokrewnione z DNA, która odgrywa ważną rolę w budowaniu białek w komórce.

Gdy komórki organizmu – mówiąc obrazowo – podlegają podwyższonemu stresowi, tRNA są cięte na fragmenty. Wyższe poziomy fragmentów tRNA we krwi mogą odzwierciedlać stan, w którym komórki mózgowe są narażone na stres w trakcie ataku padaczki.

Analizując próbki krwi od osób chorych na padaczkę specjaliści ze szpitala Beaumont w Dublinie oraz w podobnym ośrodku specjalistycznym w Marburgu w Niemczech, grupa naukowców odkryła, że poziomy fragmentów trzech tRNA „gwałtownie wzrastają” we krwi na wiele godzin przed atakiem.

- Osoby chore na padaczkę często informują nas, że jednym z najtrudniejszych aspektów życia z chorobą jest to, iż nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do ataku. Wyniki tego badania są bardzo obiecujące. Mamy nadzieję, że nasze badania nad tRNA będą ważnym krokiem w kierunku opracowania systemu wczesnego ostrzegania - dr Marion Hogg, badacz FutureNeuro oraz główny autor badania.

- Pojawienie się nowych technologii, w celu wyeliminowania nieprzewidywalności niekontrolowanych napadów dla osób z padaczką, są bardzo realne - powiedział współautor badań prof. David Henshall, dyrektor FutureNeuro i profesor fizjologii molekularnej i neurologii  w RCSI.

- Opierając się na tych badaniach, mamy nadzieję opracować prototypowy test, podobny do tego stosowanego przez diabetyków, test ten miałby wskazywać na zagrożenie wystąpienia ataku – ocenia prof. David Henshall.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę