Obwód talii ważny jak BMI

12.02.2020

Kanadyjscy naukowcy wzywają pracowników ochrony zdrowia do pomiaru obwodu talii pacjentów, bo ten, obok wskaźnika masy ciała BMI, jest znaczącym parametrem mówiącym o poziomie ryzyka występowania chorób związanych z otyłością.

Nowe badania podkreślają znaczenie obwodu talii w ocenie ogólnego stanu zdrowia. Takie wnioski przedstawiono w czasopiśmie Nature Reviews Endocrinology.

Prof. Robert Ross, który wykłada w School of Kinesiology and Health Studies na Queen's University w Ontario (Kanada) wyjaśnia, że są dowody na to, iż wskaźnik masy ciała (BMI) nie wystarcza, aby właściwie ocenić kardiometaboliczne ryzyko otyłości.

Autorzy mają nadzieję, że wnioski płynące z „dziesięcioleci jednoznacznych dowodów” skłonią lekarzy do rutynowego uwzględniania obwodu talii w ocenie i postępowaniu terapeutycznym z nadwagą lub otyłością.

Badania, do których odwołuje się prof. Robert Ross, wykazały że obwód talii jest najsilniejszym predyktorem tłuszczu trzewnego (tłuszczu zgromadzonego w jamie brzusznej i wokół kilku ważnych narządów), a więc tłuszczu stanowiącego największe zagrożenie dla zdrowia.

Naukowiec uważa, że brak wytycznych dotyczących analizy obwodu talii może dawać niedokładny obraz chorób związanych z otyłością.

Co więcej, naukowcy twierdzą, że w przeciwieństwie do BMI - obwód talii jest silnym predyktorem ryzyka śmierci. Obwód talii pomaga zidentyfikować osoby z dużą ilością tłuszczu trzewnego.

- Dobrze, aby pomiary obwodu talii i BMI stały się standardową częścią badań klinicznych. Zalecamy pomiary obwodu talii w obrębie grzebienia biodrowego – mówi prof. Robert Ross

Zmniejszenie obwodu talii (z odpowiednią utratą masy ciała lub bez niej) wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób kardiometabolicznych - piszą autorzy, dodając, że obwód talii można obniżyć za pomocą ćwiczeń lub diety (z odpowiednią utratą masy ciała lub bez).

Kanadyjscy naukowcy kwestionują wytyczne, zalecające stosowanie jednego progu zbyt dużego obwodu talii dla dorosłych mężczyzn powyżej 102 cm i kobiet powyżej 88 cm (niezależnie od kategorii BMI).

Zamiast tego prof. Robert Ross i współpracownicy zalecają niższy próg:
- 80 cm dla kobiet i 90 cm dla mężczyzn o umiarkowanej wadze;
- 90 cm dla kobiet i 100 cm dla mężczyzn z nadwagą;
- 105 cm dla kobiet i 110 cm dla mężczyzn z otyłością;
- 115 cm dla kobiet i 125 cm dla mężczyzn z otyłością II i III stopnia.

- Osoby z pomiarami przekraczającymi podane wartości obarczone są wysokim ryzykiem zdarzeń wieńcowych - piszą autorzy badań.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę