Aspiryna i kwas tłuszczowy omega-3 orężem w walce z rakiem

21.11.2018
Aspiryna wlaczy z rakiem okrężnicy foto; pixabay

Jedno z ostatnich badań sugeruje, że kwasy acetylosalicylowy i tłuszczowe omega-3 mogą mieć istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka raka okrężnicy.

Rak okrężnicy rozwija się najczęściej z polipów. Wiele z tych polipów jest łagodnych, ale niektóre z nich mogą prowadzić do nowotworów złośliwych. Lekarze identyfikują polipy przedrakowe w procesie kolonoskopii, która pozwala im wykryć widoczne nieprawidłowości w jelicie grubym.

W nowym badaniu klinicznym specjaliści z uniwersytetów w Leeds, Nottingham, Bradford i Newcastle w Wielkiej Brytanii dokonali intrygującego odkrycia.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy powszechnie dostępne leki, takie jak kwas acetylosalicylowy i kwas eikozapentaenowy - EPA (jeden z podstawowych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3) - zmniejszają liczbę polipów przedrakowych u ludzi z wysokim ryzykiem nowotworu okrężnicy.

Ustalenia uczonych opisane zostały w prestiżowym czasopiśmie The Lancet.

Naukowcy zaangażowali w badania 709 pacjentów leczacych się w 53 szpitalach w Anglii. Wszystkie te osoby były narażone na wysokie ryzyko raka okrężnicy.

Zespół naukowców podzielił uczestników na cztery grupy terapeutyczne. W jednej z nich stosowano leczenie aspiryną, w drugiej EPA, w kolejnej kombinacją aspiryny i EPA, a przypisanym do ostatniej - podawano placebo.

Osoby z grupy otrzymującej tylko aspirynę przyjmowali przez rok 300 mg dawki leku - każdego dnia. Uczestnicy grupy EPA dostawali (także przez rok) po 2 g tego związku. Aplikowana dawka była wyższa niż ilość dostępna w standardowych suplementach omega-3.

Okazało się, że uczestnicy, którzy przyjmowali aspirynę przez rok, mieli o 22 proc. mniej polipów (w tym po prawej stronie jelita grubego, który trudniej jest monitorować w procesie kolonoskopii) - niż ci, którzy brali placebo.

Otrzymujący EPA, mieli o 9 proc. mniej polipów w porównaniu do osób z grupy placebo.

- Przeprowadzone badanie pokazuje, że zarówno aspiryna, jak i EPA mają działanie zapobiegawcze, co jest szczególnie ekscytujące, biorąc pod uwagę, że są one względnie tanimi i względnie bezpiecznymi związkami, które aplikuje się powszechnie pacjentom - zauważa główny autor badania, prof. Mark Hull, z University of Leeds .

- Biorąc pod uwagę nowe dowody, klinicyści powinni rozważyć wsparcie prostymi środkami pacjentów z podwyższonym ryzykiem raka jelita grubego - podał prof. Mark Hull.

Badacze dodają również, że przyjmowanie zarówno aspiryny, jak i EPA okazało się bezpieczne, a uczestnicy nie wykazywali zwiększonego ryzyka krwawienia. Jednak ci, którzy otrzymywali tylko EPA zgłaszali niewielki wzrost problemów żołądkowych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 608 006 106, 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę