Dlaczego mycie rąk naprawdę może spowolnić epidemię

14.02.2020
Mycie rąk ważne w walce z koronowirusem foto pixabay

Jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom wirusowym - zwłaszcza tym, które rozprzestrzeniają się kropelkowo podczas kaszlu i kichania - mycie rąk jest podstawowym środkiem zapobiegawczym.

Po wybuchu epidemii 2019-nCoV, prawidłowe mycie rąk pozostaje najważniejszą radą urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) doradza aby ludzie możliwie często myli ręce ciepłą wodą z mydłem. Mimo to wiele osób wyraża wątpliwości „czy coś tak prostego, jak podstawowa higiena osobista może mieć jakikolwiek wpływ na obniżenie wskaźnika zachorowalności?”.

Nowe badania z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge rozwiewają te wątpliwości.  W badaniu, które pojawiło się właśnie w czasopiśmie Risk Analysis , wykorzystano modelowanie epidemiologiczne i symulacje oparte na wielkich zbiorach danych, aby ustalić, czy, a jeśli tak to w jakim stopniu lepsza higiena osobista może wpłynąć na tempo przenoszenia chorób.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem prof. Christosa Nicolaidesa rozpoczęli od określenia ile osób myje ręce po skorzystaniu z toalety. Czyni tak 70 proc. ankietowanych, ale tylko co druga z nich potrafi to robić należycie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podaje, że prawidłowe mycie rąk obejmować powinno także szorowanie powierzchni dłoni pomiędzy palcami i pod paznokciami. Każdy musi szorować dłonie co najmniej 20 sekund, a później spłukać ręce i osuszyć je czystym ręcznikiem.

Spośród osób, które myją ręce po skorzystaniu z toalety, wiele nigdy nie stosuje mydła i spędza mniej niż 15 s na higienie. Oceniamy, że co najwyżej 1 na 5 osób na lotnisku w ogóle myje ręce - napisali naukowcy w swoim opracowaniu.

Uczeni wykorzystali do analizy m.in. dane na temat lotów globalnych. W szczególności przyjrzeli się czasowi i odległości lotu, połączeniom oraz szacunkowej ilości czasu, jaki podróżni spędzają na lotniskach.

Na podstawie tych wielkości i danych z badań dotyczących interakcji ludzi z innymi osobami i ich otoczeniem - a także tego, co może to oznaczać dla potencjalnego kontaktu z patogenami - badacze zbudowali symulacje wzorów zarażenia.

Wskazano 120 lotnisk, które odgrywają zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu się czynników zakaźnych. Wyjaśniają jednak również, że niekoniecznie są to lotniska o największym natężeniu ruchu.

Na przykład lotniska w Tokio i Honolulu na Hawajach prawdopodobnie są strategiczne w rozprzestrzenianiu się chorób, ponieważ oferują bezpośrednie połączenia z wieloma największymi lotniskami na świecie. Nie generują one jednak największego ruchu. Te lotniska są także punktami tranzytowymi między znaczną liczbą krajów, zarówno na wschodniej, jak i zachodniej półkuli.

Podsumowując, czynniki te sprawiają, że takie porty lotnicze odgrywają kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Naukowcy twierdzą, że gdyby więcej osób często i prawidłowo myło ręce, znacznie spowolniłoby to tempo rozprzestrzeniania się chorób.

W szczególności, gdyby 60 proc. a nie 20 proc. podróżujących samolotem utrzymywało czyste ręce, mogłoby to spowolnić rozprzestrzenianie się infekcji o prawie 70 proc. – oceniają naukowcy.

Prof. Nicolaides zauważa również, że pomocne w walce z wirusem może być dodanie większej liczby umywalek na lotniskach, nawet poza toaletami, aby zachęcić ludzi do częstszego mycia rąk.

Naukowcy twierdzą, że kolejnym pomocnym krokiem może być częstsze czyszczenie i dezynfekcja powierzchni na lotniskach, szczególnie tych, z którymi ma kontakt duża liczba osób.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę