Nie prześpij braku snu!

14.03.2018

Melchior Wańkowicz ukuł hasło „cukier krzepi” stawiając siebie w roli kogoś kto namawia do złego. „Sen krzepi” - nieznany autor tego powiedzenia powinien dostać Nobla w dziedzinie medycyny. 16 marca obchodzimy Światowy Dzień Snu (WSD). Świętując, nie warto jednak zarywać nocy.

Philips zlecił badanie na temat jakości snu i związanych z nim nawyków. Harris Poll przeprowadził je internetowo w lutym 2018 r. w 13 krajach, w tym w Polsce, łącznie na grupie 15 000 dorosłych osób. Efektem badania jest raport “Lepszy Sen. Lepsze Zdrowie. Globalne spojrzenie na problem niedoboru snu”.

Wyniki badania wykazały, że nadal nie traktujemy snu priorytetowo. Co prawda większość dorosłych osób na całym świecie (67 proc.) uważa, że sen ma wpływ na ogólny stan ich zdrowia i samopoczucie, ale nie przejmujemy się tym za bardzo.

Poczucie winy z powodu nieutrzymywania dobrych nawyków związanych ze snem jest udziałem 29 proc. respondentów. Co ciekawe, bardziej winne z powodu złych nawyków, związanych ze snem, były osoby z młodszej grupy wiekowej 18-24 lat.

Badanie pokazało również, że na drodze do dobrego snu spotykamy kilka barier. Po pierwsze 6 na 10 osób potwierdziło, że cierpi na jakiś problem zdrowotny, który wpływa na ich sen, jedna czwarta dorosłych zgłosiła bezsenność, a co piąta przyznała się do chrapania. Ponadto w ciągu ostatnich trzech miesięcy problemy ze snem z powodu zmartwień miało 58 proc. osób, a 26 proc. ze względu na wszechobecną "technologię".

Efekt? Po źle przespanej nocy wyglądamy na zmęczonych (46 proc.), jesteśmy nie w humorze i drażliwi (41 proc.), brakuje nam motywacji (39 proc.) i miewamy problemy z koncentracją (39 proc.).

- Sen jest podstawą zdrowego stylu życia. To jak dobrze i jak długo spaliśmy poprzedniej nocy, to najważniejsza zmienna określająca, jak się czujemy następnego dnia- powiedział dr David White, dyrektor ds. Medycznych w firmie Philips Sleep and Respiratory Care.

- Nieodpowiedni sen ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, w przeciwieństwie do ćwiczeń fizycznych czy diety. Przeprowadzone badanie pokazuje jednak, że pomimo świadomości, że sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia, ludzie wciąż starają się rozwiązać problem w ten sam sposób, w jaki traktują ćwiczenia lub dietę. Im bardziej rozumiemy, jak sen wpływa na wszystko, co robimy, tym lepiej możemy dostosować nasz styl życia i znaleźć rozwiązania, które pomogą nam lepiej spać - dodał.

Na szczęście jesteśmy gotowi podjąć wysiłek - aż 77 proc. wszystkich badanych próbowało wprowadzić usprawnienia w trosce o lepszy sen. Najczęściej było to słuchanie kojącej muzyki, wprowadzenie stałego harmonogramu zasypiania i budzenia się, specjalistyczna pościel czy medytacja. Co ciekawe ankietowani z Polski i Chin za jedną z najlepszych metod uznali poprawę jakości powietrza (odpowiednio 33 proc. i 31 proc.). 

Szacuje się, że na całym świecie ponad 100 milionów osób cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS), z czego 80 proc. nie zostało w tym kierunku zdiagnozowanych, a 30 proc. doświadcza trudności w zasypianiu i utrzymaniu dobrego snu. Należytej jakości sen jest podstawą do zachowania zdrowia, a tylko jedna trzecia osób, które cierpią z powodu problemów ze snem, szuka profesjonalnej pomocy.

Masz problemy ze snem? Zgłoś się do Warsaw Medical Center – pomożemy!

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę