Dzieci rodzone przez kobiety z nadwagą mają gorzej

10.10.2018
Dziecko otyłej matki foto: pixabay

Jedno na pięć dzieci matek będących w ciąży osobami otyłymi lub mającymi nadwagę - ma problemy ze sferą autoimmunologii, z reguły wykazuje również opóźnienie na wczesnych etapach rozwoju – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Helsińskim.

Celem analizy było sprawdzenie, czy nadmierna waga matki we wczesnej ciąży ogranicza rozwój neurologiczny dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego wykorzystali dane opisujące ciążę 3117 kobiet z różnych fińskich miast, które rodziły w latach 2006-2010.

Główna autorka analizy, Poliny Girchenko twierdzi, że dzieci matek z nadwagą mogą częściej niż inne: nadmiernie płakać, źle tolerować pokarm, mieć trudności w zasypianiu.

- Nasze odkrycia pokazują, że problemy z samoregulacją organizmu w okresie niemowlęcym mają źródła prenatalne, które można przypisać, co najmniej częściowo, otyłości matek - wyjaśnia Girchenko.

W miarę starzenia się, takie dzieci często mają problemy behawioralne i neurorozwojowe, jak nadpobudliwość, trudności z koncentracją, często występują u nich także gorsze funkcje mięśniowe. Niektóre z takich dzieci mają niższy od średniej iloraz inteligencji, zmagają się z autyzmem.

Okazuje się, że większość matek z nadwagą lub otyłością to kobiety starsze, które najczęściej rodziły dzieci przez cesarskie cięcie. To osoby z reguły z niższym wykształceniem, które – bywało – że na wieść o ciąży musiały rzucić palenie.

Zespół badawczy potwierdził tezę, że ważnym czynnikiem ryzyka dla dzieci jest waga ciężarnej, a nie to, czy ich matka cierpiała np. na wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę ciążową.

- Sugerujemy, że zapobieganie nadwadze przez kobiety w wieku rozrodczym przyniesie korzyści ich potomstwu, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów natury autoimmunologicznej w okresie niemowlęcym oraz zapobiec negatywnym konsekwencjom neurorozwojowym – dodaje uczona.

Opis badania ukazał się w czasopiśmie Pediatric Research, opublikowanym przez Springer Nature.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę