Czy można wyleczyć z traumatycznych wspomnień?

25.03.2019
Walka z zespołem stresu pourazowego foto pixabay

Narażenie na traumę może wywołać liczne problemy psychiczne i emocjonalne, w tym zespół stresu pourazowego i zaburzenia lękowe, na przykład fobie. Osoby doświadczające długoterminowych skutków traumy leczy się najczęściej farmaceutykami oraz psychoterapią m.in. poznawczo – behawioralną. W coraz większym stopniu naukowcy badają odmienne sposoby przeciwdziałania na traumatyczne wspomnienia, które powodują długotrwały niepokój i prowadzą do zespołu strasu pourazowego.

Tego typu prace prowadzono m.in. w pięciu instytucjach badawczych z trzech krajów: Universidad Politécnica de Madrid, Universidad Complutense de Madrid, Fundacji Reina Sofia – CIEN w Madrycie (Hiszpania), a także w New York University (USA) oraz w Centrum Medycznym Uniwersytetu Radboud w Nijmegen (Holandia). Badacze szukali nowatorskiego sposobu osłabienia niepokojących wspomnień u ludzi.

W badaniach nad pamięcią przeważa opinia, że ustalone wspomnienia są względnie stałe, a zatem nie można ich łatwo modyfikować. Jednak w swoich badaniach naukowcy wskazują, że oddziaływanie na niepokojące wspomnienia jest możliwe.

- Emocje są początkowo niestabilne i wrażliwe na zakłócenia, na przykład w wyniku terapii elektrowstrząsowej, znieczulenia ogólnego lub zahamowania syntezy białek, ale stabilizują się podczas okresu konsolidacji, po którym uznaje się, że wspomnienia zostały ustalone i nie są już wrażliwe na zakłócenie lub modyfikację - piszą naukowcy.

Badacze zauważają jednak, że reaktywacja już ustalonej pamięci może przez krótki czas uczynić ją podatną na zewnętrzne modyfikacje.

Opierając się na tych dowodach, naukowcy postanowili przetestować tego typu interwencję na grupie ochotników. Chodziło o podanie im środka znieczulającego - propofolu.

Dr Ana Galarza Vallejo i jej zespół pozyskali 50 zdrowych ochotników, którym wpajali niechciane wspomnienia, prosząc ich o obejrzenie narracyjnych pokazów slajdów. Pokaz ten zawierał negatywne treści emocjonalne.

W celu reaktywowania złych wspomnień, naukowcy po tygodniu pokazali  uczestnikom eksperymentu część przezroczy. Osoby poddane takiemu działaniu zaczęły przypominać sobie nieprzyjemne doznania. Badacze uspokoili je - podając propofol, którego potencjał w manipulacji pamięcią zespół chciał ocenić.

Badacze stwierdzili, że zaaplikowany środek skutecznie zakłócał rekonsolidację nieprzyjemnych doznań.

Po tych odkryciach międzynarodowy zespół naukowców ocenił, że zastosowanie propofolu może stanowić nieinwazyjny sposób zacierania traumatycznych wspomnień i zmniejszania ich wpływu na psychikę człowieka.

W artykule, opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, naukowcy napisali, że przeprowadzone przez nich badania zaburzeń związanych z traumą, są drogą do selektywnego zacierania natrętnych, patologicznych wspomnień.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę