Fizjoterapia: chodź po zdrowie

26.09.2018
Spacer po zdrowie foto: pixabay

Fizjoterapia nie tylko pomaga zwalczyć ból kręgosłupa lub wrócić do zdrowia po złamaniu kończyn. Skrupulatnie dobrane ćwiczenia mogą być zbawienne przy wielu poważnych chorobach, jak nowotwory i dolegliwości serca.

Badania pokazują, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnego stadium w przypadku 25 stanów przewlekłych: od nadciśnienia tętniczego - po cukrzycę. Będąc osobami sprawnymi fizycznie, możemy zredukować “objawy" starzenia się o połowę.

Wiadomo, że pacjenci onkologiczni powinni odpoczywać jak najwięcej, przyjmuje się, że aktywność fizyczna może być szkodliwa dla procesu leczenia. Z pewnością odpoczynek jest bardzo ważny podczas walki z rakiem, ale ćwiczenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się ze zmęczeniem, często najgorszym efektem ubocznym choroby oraz jej leczenia.

Nie musisz biegać w maratonie, aby doświadczyć korzyści z aktywności fizycznej. Zacznij od wolnego marszu. Może się okazać, iż następnego dnia pokonasz trochę większy dystans - to już będzie sukcesem.

Oczywiście trzeba skrupulatnie rozpatrzyć wszystkie przeciwskazania, jak chociażby możliwość narażenia się na urazy, przebywania w środowisku chorobotwórczych bakterii. Dobrze jest rozpocząć pracę z doświadczonym fizjoterapeutą, który ma doskonałe rozeznanie w postępowaniu w przypadku leczenia onkologicznego i jego skutków ubocznych.

Dla osób z chorobami serca ćwiczenia fizyczne mogą być niezwykle pomocne. Na przykład pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi, którzy zadecydowali o codziennych spacerach, doświadczyli 12 proc. spadku ciśnienia krwi po spokojnym przemierzeniu dystansu w czasie 10 minut.

Ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą wzmocnić serce, sprawniej pompować krew i zmniejszyć duszność.

Wiadomo, że podnoszenie ciężarów pomaga w budowaniu masy kostnej przez osoby z osteoporozą lub osteopenią. Nie trzeba oczywiście robić tego na siłowni. Zacząć można od podnoszenia małych ciężarów jak kilogramowe torby z mąką lub solą.

Często ludzie, którzy myślą, że są zbyt chorzy, aby być aktywnymi, odnoszą największe korzyści z powrotu do aktywności fizycznej. Wielu ludzi z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), którzy w praktyce byli przykuci do łóżka, po dołączeniu bardzo delikatnego ruchu bez problemu zaczęli się poruszać. To ogromna poprawa w jakości ich życia.

Spytaj fizjoterapeutę jakie ćwiczenia możesz i powinieneś wykonywać, pomimo doświadczania bólu wynikającego z choroby lub procesu starzenia się.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę