Efektywny prolog w walce z nowotworami

15.11.2018
Prolek wspiera radioterapię foto:pixabay

Nowe badania pokazały, że znaleziono sposób na zwiększenie siły radioterapii w walce z komórkami nowotworowymi. Tym sposobem jest prolek znany jako ropidoksurydyna.

Ropidoksurydyna (5-jodo-2-pirymidynon-2-dezoksyriboza - IPdR) może być aplikowana doustnie w postaci kapsułki. Dopiero wewnątrz organizmu człowieka przekształca się w aktywny lek IUdR. Naukowcy udowodnili, że właśnie IUdR osłabia komórki rakowe i ułatwia ich późniejsze niszczenie za pomocą promieniowania.

Zespół, którym kierował dr Timothy Kinsella z Wydziału Radioterapii Onkologii w Warren Alpert Medical School of Brown University zaordynował lek 18 osobom z w różnym stadium rozwoju raka (nowotwory: przełyku, trzustki, wątroby i okrężnicy).

Uczestnicy eksperymentu otrzymywali dawkę proleku IPdR codziennie przez 28 dni (prolek jest uśpioną wersją leku, która staje się aktywna w procesie metabolizmu).

Podczas 28-dniowego leczenia uczeni stopniowo zwiększali dawki specyfiku. Mierzyli w tym czasie we krwi ochotników zarówno poziom proleku IPdR, jak i aktywnego IUdR, a także monitorowali uczestników pod kątem działań niepożądanych.

Wykazano, że IPdR jest bezpieczny do dawki 1200 mg dziennie przy 28-dniowej aplikacji. Wyniki prób wskazują, że dawka 1200 mg proleku zwiększała poziom czynnego leku we krwi w stopniu wystarczającym do osłabienia komórek rakowych przed radioterapią.

Naukowcy ocenili guzy 14 pacjentów z rakiem 54 dni po rozpoczęciu leczenia. Badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego ujawniły, że nowotwór zniknął całkowicie u jednej osoby, zmniejszył się o 30 proc. u trzech pacjentów i zatrzymał się w rozwoju w dziewięciu innych przypadkach.

U jednej osoby rozwinęła się infekcja i pacjent musiał przerwać leczenie.

Dr T. Kinsella komentuje wyniki badań: udało się sprawdzić, że kiedy pacjenci przyjmują IPdR w domu, przed leczeniem radiologicznym, poziom IUdR w ich krwiobiegu jest wystarczająco wysoki, aby promieniowanie było bardziej skuteczne w zabijaniu komórek nowotworowych.

Wykazano również, że dawka IPdR potrzebna do uzyskania terapeutycznych poziomów IUdR we krwi powoduje minimalne skutki uboczne.

- Ważne, że próba ta dotyczyła pacjentów z nawrotami choroby onkologicznej. Uczestnicy eksperymentu otrzymywali już wiele innych terapii przeciwnowotworowych - zauważa naukowiec.

- U nowo zdiagnozowanych pacjentów prawdopodobnie możemy bezpiecznie stosować wyższe dawki proleku i mieć większy wpływ na guzy - zauważa dr T. Kinsella.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę