Alzheimer uleczalny?

24.01.2019
Sposób na Alzheimera foto pixabay

Genetyka daje nadzieję. Połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu można regenerować, dzięki czemu istnieje szansa na “odbudowę” pamięci w chorobie Alzheimera.

Naukowcy ze State University of New York w Buffalo przekonują, że ich metoda jest w stanie odwrócić proces degradujący pamięć w trakcie choroby Alzheimera. Nowe badanie koncentrowały się na epigenetyce (nauka zajmująca się badaniem zmian ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji nukleotydów w DNA). W ten sposób można oddziaływać na geny, niejako je włączając i wyłączając - bez zakłócania sekwencji kodu DNA.

Dr Zhen Yan, profesor Wydziału Fizjologii i Biofizyki na State University of New York zapewnia: nie tylko zidentyfikowaliśmy czynniki epigenetyczne, które przyczyniają się do utraty pamięci, ale znaleźliśmy sposoby jak okresowo odwrócić ten mechanizm. Faktem jest, że sukces dotyczy - póki co - eksperymentu z udziałem szczurów laboratoryjnych.

Jedną z wyróżniających cech choroby Alzheimera jest rodzaj uszkodzenia mózgu, które prowadzi do blokady synaps. Komunikacja pomiędzy synapsami wymaga obecności wyspecjalizowanych białek zwanych receptorami. Jedno z nich, receptor glutaminowy, ma podstawowe znaczenie dla pamięci krótkotrwałej i uczenia się. Najbardziej znaczący spadek umiejętności zapamiętywania i myślenia pojawia się w zaawansowanych stadiach choroby Alzheimera, a główną przyczyną tego jest właśnie utrata receptorów glutaminowych. To wtedy ludzie doświadczają najbardziej dramatycznych upośledzeń poznawczych.

- Odkryliśmy, że w chorobie Alzheimera wiele sekwencji receptorów glutaminowych w korze czołowej jest rozregulowanych, zakłócając sygnały pobudzające, co upośledza pamięć operacyjną – wyjaśniał

dr Zhen Yan.

- Mechanizm epigenetyczny zmniejsza wytwarzanie receptorów glutaminianu. To prowadzi do utraty funkcji synaptycznych i deficytów pamięci - mówi dr Zhen Yan.

Wstrzyknięcie zwierzętom związków blokujących enzymy doprowadziło do poprawy pamięci roboczej, przestrzennej i rozpoznawczej, która trwała około tygodnia. Usprawnienia te wynikają z odzyskiwania ekspresji receptora glutaminowego i funkcji w korze czołowej - zauważa Dr Zhen Yan.

Eksperci wciąż nie w pełni rozumieją przyczyn pojawiania się choroby Alzheimera, sugerują jednak, że rozwija się ona jako wypadkowa: aberacji genów, destrukcji ze strony środowiska i niehigienicznego stylu życia.

Choroby Alzheimera i inne podobne choroby mózgu rzadko łączą się z jednym tylko genem. Podejście epigenetyczne może skorygować sieć genów, które przywrócą funkcjonalność uszkodzonym komórkom.

Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 60 do 70 proc. z 50 mln ludzi na świecie cierpiących na demencję - ma chorobę Alzheimera. Większość osób z tym schorzeniem mają trudności z zapamiętywaniem, myśleniem i wykonywaniem prostych codziennych zadań. W końcu nie mogą żyć samodzielnie.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę