Nie każde siedzenie jest równie szkodliwe

28.06.2019
Siedzenie przed telewizorem najgorsze dla zdrowia foto pixabay

Udowodniono już, że siedzący tryb życia jest niekorzystny dla kondycji fizycznej człowieka, a w szczególności może odbić się na zdrowiu serca.

W nowym badaniu naukowcy z Vagelos College of Physicians and Surgeons na Columbia University w Nowym Jorku odkryli, że istnieje różnica między siedzeniem “zawodowym” (przy biurku, za kierownicą samochodu) a przesiadywaniem “wypoczynkowym” (w domu podczas oglądania telewizji).

Prof. Keith Diaz i jego zespół wyjaśniają swoje odkrycia, sugerując możliwe wyjaśnienie tych wyników w artykule, który ukazał się w czerwcu 2019 r. w Journal of the American Heart Association.

Naukowcy przeanalizowali dane 3592 uczestników, którzy wzięli udział w badaniu Jackson Heart Study, skupiającym się na przyczynach chorób układu krążenia, nerek i układu oddechowego.

Wszyscy uczestnicy mieszkali w Jackson. Badano ich przez 8,5 roku. Informacje obejmowały czas, jaki uczestnicy spędzali zarobkowo siedząc np. za biurkiem. Analizowano także sposób aktywności poza pracą - w podziale na oglądanie telewizji i różnorodne ćwiczenia fizyczne.

Diaz i zespół podali, że ludzie, którzy przyznali, iż oglądają na kanapie telewizję przez cztery lub więcej godzin każdego dnia, mieli o połowę większe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które siedziały przed telewizorem przez co najwyżej dwie godziny. To raczej oczywista oczywistość.

Podwyższone ryzyko układało się nieoczekiwanie, gdy porównywano stan zdrowia osób, które mają siedzący tryb pracy oraz tych, które w pracy muszą być aktywne także pod względem fizycznym.

Na przypadłości, związane z układem krążenia, dwukrotnie częściej zapadają osoby, które odpoczywają w domu przed telewizorem, pomimo że są aktywne fizycznie w pracy, w porównaniu z tym, którzy mają siedzącą pracę, natomiast w domu nie są niewolnikami telewizora. 

Nie jest jasne, dlaczego siedzenie w tzw. czasie wolnym jest potencjalnie bardziej szkodliwe niż siedzenie zawodowe.

- Być może większość ludzi ogląda telewizję przez wiele godzin bez ruchu, podczas gdy pracownik często wstaje od biurka - mówi Diaz.

- Spożywanie dużego posiłku (obiad), a następnie siedzenie godzinami na kanapie, może być szczególnie szkodliwe - dodaje badacz.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę