Szczepionka na Alzheimera

26.11.2018
Alzheimer w potrzasku? foto: pixabay

Nowe badania wskazują, że ten sam typ enzymu, który towarzyszy zakażeniu HIV, modyfikując gen APP, odgrywa zasadniczą rolę w patologicznych zmianach w mózgu, związanych z chorobą Alzheimera.

Choroba Alzheimera o wczesnym początku objawów (przed 65 rokiem życia) powodowana jest mutacjami w genach preseniliny 1 (do 70 proc. przypadków), preseniliny 2 (sporadycznie) oraz w genie będącym prekursorem beta-amyloidu APP (do 20 proc. zdarzeń).

Chociaż dokładna rola APP jest wciąż nieznana, naukowcy odkryli powiązania między mutacjami w tym genie a ryzykiem wczesnej choroby Alzheimera. Określono 50 mutacji genu APP, które mogą wyzwalać stan, odpowiadający za ok. 10 proc. wszystkich wczesnych przypadków Alzheimera.

Naukowcy z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute (SBP) w La Jolla w Kalifornii odkryli, że ten sam typ enzymu, który towarzyszy zakażeniu HIV, rekombinuje gen APP w sposób, który tworzy tysiące nowych wariantów genetycznych w neuronach ludzi borykających się z chorobą Alzheimera.

- Nasze odkrycie może m.in. wyjaśnić, w jaki sposób APP napędza toksyczne gromadzenie się białek beta-amyloidowych - co jest cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Jesteśmy u progu zrozumienia tego schorzenia - twierdzi prof. Jerold Chun.

Co istotne, nowe wyniki sugerują, że terapie antyretrowirusowe, które są obecnie stosowane w zwalczaniu HIV, mogą być użyteczne również w leczeniu choroby Alzheimera.

Po wielu latach badań naukowcy są coraz bliżej szczepionki, która może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.

- Nasze odkrycia dostarczają naukowego uzasadnienia dla klinicznej oceny terapii antyretrowirusowych HIV u osób z chorobą Alzheimera - zapewnia dr Jerold Chun. 

Naukowcy podkreślają, że seniorzy z HIV, którzy przyjmują leki przeciwretrowirusowe, nie chorują na chorobę Alzheimera, a to może wspierać wnioski z podjętych badań.

Obserwacje mogą służyć wyjaśnieniu tajemnicy, która od lat zastanawiała uczonych. Lekarze akceptują pogląd, że nagromadzenie toksycznego białka, zwanego beta-amyloidem, powoduje neurodegenerację w chorobie Alzheimera. Jednak kiedykolwiek badacze testowali terapie, których celem było usuwanie toksyn - takie procedury nie przynosiły zamierzonego efektu.

Opis nowych badań opublikowano w czasopiśmie Nature.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę