Czerniak pod kontrolą

18.03.2019
Czerniak w okowach foto pixabay

Wczesne wykrycie nowotworu skóry sprzyja skutecznej terapii. W jednym ze sposobów diagnostyki wykorzystuje się fale świetlne. Gdy promienie lasera przechodzą przez zmienioną chorobowo tkankę, rozpraszają się w określony sposób. Specjalny algorytm, analizujący propagację fali, może dać odpowiedź dotyczącą zagrożenia chorobą nowotworową.

Daniel Louie, kierujący pracą naukowców z UBC, BC Cancer oraz Vancouver Coastal Health Research Institute, wykorzystał tę zasadę do zaprojektowania sondy laserowej, która w ciągu kilku sekund może zinterpretować charakter propagacji fali świetlnej.

Praca urządzenia opiera się na fakcie, że p pierwsze struktura komórek nowotworowych skóry jest gęstsza niż otaczających je, nie zmienionych chorobowo obszarów, po drugie kształt jest bardziej nieregularny – to taki ośrodek powoduje wyraźne rozpraszanie promienia lasera w miarę penetracji tkanki zajętej nowotworem – wyjaśnia Daniel Louie. Grupa specjalistów przeanalizowała zmiany wiązki światła. Zbadali oni charakter 69 zmian nowotworowych u 47 osób hospitalizowanych w Vancouver General Hospital Skin Care Centre w Kanadzie.

Opis tych badan pojawi się właśnie w Journal of Biomedical Optics.

- Postanowiliśmy opracować technologię przy użyciu niedrogich materiałów, dzięki czemu aparatura pomiarowa będzie łatwa w produkcji i szeroko stosowana, jako wstępne narzędzie do badań przesiewowych w leczeniu raka skóry – zapewniają naukowcy. Ekonomiczne rozwiązanie jest ważne, bo urządzenia optyczne do wykrywania raka skóry, chociaż istnieją od pewnego czasu - niestety są drogie. Ponadto, ze względu na duże gabaryty tego typu urządzeń, dermatolodzy mają ogromne trudności, aby je używać w codziennej praktyce.

Przy koszcie zaledwie kilkuset dolarów, opracowana sonda jest tańsza i znacznie łatwiejsza w użyciu od wcześniejszej aparatury.

Pomimo przystępnej ceny zespół nie zaprojektował urządzenia do użytku domowego. - Narzędzie do badań przesiewowych w kierunku raka skóry powinno być wykorzystywane przez przeszkolonego pracownika ochrony zdrowia, który wiedziałby, gdzie pacjent w razie konieczności musi skierować się po pomoc - zauważa Tim Lee, profesor dermatologii w UBC.

Lee uważa, że dzięki wdrożeniu nowego modelu optycznej diagnostyki można - przynajmniej potencjalnie - uratować tysiące istnień ludzkich.

Zanim to się jednak stanie, urządzenie Louie'go będzie musiało być przetestowane na znacznie większej liczbie pacjentów. Sonda wymaga pewnych modyfikacji przed szerszym jej zastosowaniem.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę