Glukometry w odstawkę?

29.01.2020
Sztuczna inteligencja do monitorowania cukrzycy foto pixabay

Realizowane badanie pilotażowe przez naukowców z University of Warwick ma sprawić, że sztuczna inteligencja w najbliższej przyszłości zastąpi stosowane przez diabetyków uciążliwe testy, wiążące się z koniecznością nakłuwania palca.

Programiści projektują rozwiązania, które mogą ułatwić życie codzienne. Ostatnio naukowcy opracowali rozwiązanie oparte na pracy sztucznej inteligencji, które może pomóc wykryć hipoglikemię.

Uczeni mają nadzieję, że system ten umożliwi pacjentom mierzenie poziomu glukozy we krwi bez potrzeby stosowania inwazyjnej metody zwanej testem punktowym. Niedawno temu w czasopiśmie Scientific Reports opublikowano na ten temat wyniki badania pilotażowego.

Obecnie pomiar stężenia glukozy we krwi najczęściej polega na nakłuciu palca igłą i badaniu kropli krwi glukometrem, który często wymaga kalibracji, czasami dwa razy dziennie.

Proces ten jest uciążliwy szczególnie dla dzieci i osób, które muszą badać poziom cukru we krwi także w nocy.  Niektórzy chorzy nie są zatem w stanie zmierzyć poziomu cukru w organizmie tak często i tak dokładnie, jak to jest konieczne.

Naukowcy mają nadzieję, że nieinwazyjna metoda wspomoże w codziennych obowiązkach wiele osób, które muszą ściśle monitorować poziom glukozy.

Technologia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji opracowana została na University of Warwick w Wielkiej Brytanii i może wykrywać hipoglikemię za pomocą sygnałów płynących z serca (chodzi o uproszczony zapis elektrokardiograficzny).

Naukowcy wykazali, że metoda ta jest superdokładna w 82 proc. przypadków, a wskaźnik ten jest podobny do obecnych rezultatów osiąganych za pomocą glukometrów. Jeden z autorów badań Leandro Pecchia, doktor nauk technicznych, profesor University of Warwick stwierdził m.in.: nasza innowacja polegała na zastosowaniu sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania hipoglikemii na podstawie uproszczonego zapisu EKG. Dzięki wykorzystaniu miniaturowego sprzętu jest to możliwe w każdych okolicznościach, także podczas snu.

Hipoglikemia wpływa na elektrofizjologię serca, z tym, że choroba ma nieco inny wpływ na serce każdego człowieka. Sztuczna inteligencja umożliwia monitorowanie poziomu glukozy w wysoce spersonalizowany sposób.

W opisywanym badaniu pilotażowym zespół naukowców użył sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania hipoglikemii na podstawie zaledwie kilku sygnałów pulsu zarejestrowanych przez małe urządzenie przystosowane do stałego noszenia przez chorego. Badaniem objęto osoby, które naukowcy monitorowali przez 24 godziny na dobę przez 14 kolejnych dni.

Eksperyment był wyjątkowy, ponieważ naukowcy monitorowali i analizowali poziom glukozy każdego z uczestników eksperymentu, podczas gdy poprzednie próby oceniały wyniki całej badanej populacji statystycznie. Autorzy uważają, że ich metoda zwraca uwagę na znaczną różnorodność sygnałów EKG dla każdej z badanych osób. Naukowcy opracowali sposób dokładnej wizualizacji parametrów pracy serca (część zapisu EKG związana jest ze zdarzeniami hipoglikemicznymi).

Metoda ta pozwala na wygenerowanie sygnału alarmowego w czasie rzeczywistym, który ostrzega osoby, jeśli poziom cukru w ich krwi dramatycznie się zmieni. Takie wczesne ostrzeżenie może wyraźnie skrócić czas, w którym generowany jest sygnał alarmowy ze względu na pojawienie się niebezpiecznej dla chorego hipoglikemii.

Nowa metoda jest jednym z przykładów medycyny precyzyjnej, która może znacznie poprawić sposób radzenia sobie z cukrzycą. Choć przed udostępnieniem tej technologii jest jeszcze wiele do zrobienia, wstępne wyniki są obiecujące.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę