Hormon tarczycy na ratunek chorej wątrobie

05.06.2018
Otyłość widać, niealkoholowego stłuszczenia wątroby - nie

Przeprowadzono (z sukcesem) pierwsze badania w kierunku terapii niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). W roli głównej - hormon tarczycy.

Schorzenie to jest wynikiem stosowania wysokokalorycznej diety, nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych, węglowodanów rafinowanych, napojów słodzonych cukrem i fruktozą. Stłuszczenie wątroby diagnozuje się u 60 - 70 proc. mężczyzn chorych na cukrzycę typu 2. NAFLD w początkowym stadium choroby nie daje objawów, znacznie łatwiej zauważyć otyłość. Niestety w miarę postępu choroby wątroby, jej uszkodzenie staje się nieodwracalne.

Prof. Paul M. Yen oraz dr. Eveline Bruinstroop z Duke-NUS Medical School (Singapur) zajęli się analizą wpływu hormonu tarczycy na NAFLD i cukrzycę typu 2. Dwudziestu pacjentom - diabetykom z rozpoznaniem niealkoholowego stłuszczenia wątroby, u których tarczyca funkcjonowała prawidłowo  - podawano niskie dawki hormonu tyroksyny (TH), produkowanego i uwalnianego przez komórki pęcherzykowe tarczycy.

Terapię realizowano przez cztery miesiące w dawkach, które zostały dostosowane do każdego z pacjentów.

Obrazowanie wątroby metodą rezonansu magnetycznego (MRI), przeprowadzono przed i po podaniu hormonu. Cały czas u uczestników eksperymentalnej terapii kontrolowany był poziom glukozy we krwi.

U pacjentów, u których obserwowano największy spadek wewnątrzwątrobowej zawartości lipidów, w najbardziej zauważalny sposób łagodniały objawy cukrzycy.

Jest to pierwsze badanie kliniczne, które wykazało, że niska dawka TH obniża u mężczyzn - co ważne - w bezpieczny sposób - zarówno poziom stłuszczenia tkanki wątroby, zawartość tłuszczu w organizmie i łagodzi przebieg cukrzycy typu 2.

Wyniki tego badania pilotażowego, opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, uzasadniają prowadzenie dalszych prac w tym kierunku.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę