Błonnik Twój przyjaciel

11.04.2019
Błogosławiony błonnik foto pixabay

Naukowcy badali występowanie niektórych chorób przewlekłych, a także wskaźniki przedwczesnych zgonów z nich wynikających. W analizach oceniano takie jednostki chorobowe jak: udar mózgu, cukrzyca typu 2, rak jelita grubego oraz szereg nowotworów, wśród nich występowanie raka: piersi, trzonu macicy, przełyku, prostaty.

Andrew Reynolds z Dunedin School of Medicine w Otago (Nowa Zelandia) jest jednym z głównych autorów opracowania obejmującego dane zawarte w 185 badaniach obserwacyjnych (135 mln tzw. osobolat - czyli liczba osób – uczestników mnożona przez liczbę lat realizowanych obserwacji).

Andrew Reynolds  ocenił również dane zawarte w 58 badaniach klinicznych, w których wzięło udział łącznie ponad 4600 osób. Analizowane projekty badawcze trwały prawie 40 lat.

Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają dużo błonnika, są od 15 do  30 proc. mniej narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do tych, którzy jedzą zdecydowanie mniej błonnika.

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik jest skorelowane z niższą o 16 – 24 proc. częstością występowania: choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego.

Żywność bogata w błonnik obejmuje m.in.: produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce. W diecie szczególnie ważne są: groch, fasola, soczewica, ciecierzyca.

Badania kliniczne wykazały również, że spożywanie większej ilości błonnika silnie koreluje z niższą wagą i niższym poziomem cholesterolu w organizmie.

Analiza wykazała, że ilość błonnika, którą ludzie powinni spożywać codziennie, aby osiągnąć widoczne korzyści zdrowotne, wynosi 25 – 29 gramów. Tymczasem dorośli w Stanach Zjednoczonych przyjmują średnio w pokarmach nie więcej niż 15 g błonnika dziennie.

Autorzy analiz ostrzegają jednak, że chociaż badanie samo w sobie nie wykazało żadnych negatywnych skutków zdrowotnych spożywania błonnika, przyjmowanie zbyt dużej jego ilości może odbić się negatywnie na zdrowiu osób, których organizm ma niewystarczającą ilość żelaza, obniżając jeszcze bardziej jego poziom.

Prof. Jim Mann z University of Otago wyjaśnia, że pokarmy bogate w błonnik, które wymagają podczas jedzenia dłuższego żucia oraz zachowują dużą część swojej struktury w jelitach, zwiększają sytość, pomagają zatem kontrolować wagę, wpływają korzystnie na poziom lipidów i glukozy. Rozpad błonnika w jelicie grubym (z udziałem rezydujących tam bakterii) ma zbawienny wpływ ochronę przed rakiem jelita grubego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę