Zamiana komórek raka w komórki tłuszczowe

15.01.2019
Rak piersi powstrzymywany foto; pixabay

Naukowcy opracowali nowe połączenie leków, które sprawia, że inwazyjne komórki raka sutka przekształcają się w komórki tłuszczowe. Takie leczenie zapobiegło przerzutom – póki co - u myszy.

Aktywatorem przerzutów jest wrodzona zdolność komórek nowotworowych do przejmowania właściwości innych typów komórek. Ta „plastyczność" pozwala im przekształcać się z zakotwiczonych komórek w te, które mogą podróżować i atakować inne tkanki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii znaleźli sposób na wykorzystanie „plastyczności” komórek do powstrzymania przerzutów. Ich praca dotyczy raka piersi.

Zamiast pozwalać komórkom raka piersi rosnąć i migrować, zmuszono je do przekształcenia się w komórki tłuszczowe, które nie dzielą się, ani nie podróżują.

- To innowacyjne podejście terapeutyczne może być w przyszłości stosowane w połączeniu z konwencjonalną chemioterapią, w celu tłumienia, zarówno pierwotnego nowotworu, jak tworzenia się śmiertelnych przerzutów. Odkrycie, że guzy pierwotne mają zdolność zatrzymywania komórek inwazyjnych przed ucieczką i migracją, może prowadzić do nowych metod leczenia raka - mówi, kierujący badaniami, prof. Gerhard Christofori.

W przypadku raka piersi i innych nowotworów, które powstają w nabłonku, komórki nowotworowe ulegają przerzutom w postaci zmiany nabłonkowo-mezenchymalnej (EMT). Proces EMT obserwowany jest również w rozwijającym się zarodku. Oczywiście w przypadku raka - EMT nie pomaga w tworzeniu nowych narządów, ale sprzyja przerzutom.

Prof. Christofori i jego zespół badali procesy molekularne EMT. Odkryto, że wykorzystując „plastyczność” można zmusić komórki nowotworowe do przekształcenia się w komórki tłuszczowe za pomocą szczególnej kombinacji związków. Nowo utworzone komórki tłuszczowe są bardzo podobne do tych normalnych m.in. nie mają potencjału, aby dzielić się i proliferować.

Naukowcy podkreślają również, że ze względu na wysoką „plastyczność”, komórki raka piersi pod wieloma względami, przypominają komórki macierzyste. Zbadanie tych podobieństw może być prostą drogą do dalszych badań. Zreaizowane eksperymenty prowadzone były na myszach, ale to solidny krok w kierunku powstrzymania rozprzestrzeniania się raka piersi.

Artykuł na temat badań opublikowano niedawno temu w czasopiśmie Cancer Cell.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę