Zbawienne nadciśnienie?

14.03.2019
Jakie prawidłowe ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi? Czyli jakie? Specjaliści wciąż debatują nad tym, co należy uznać za ciśnienie odbiegające od pożądanego.

National Heart, Lung i Blood Institute (USA) podaje, że w przypadku dorosłych mówimy o nadciśnieniu gdy odczyt skurczowy wynosi co najmniej 140 mm Hg. Jednak American Heart Association sugeruje, że nadciśnienie występuje wówczas, gdy skurczowe ciśnienie krwi przekracza 130 mm Hg. Tymczasem Centers for Disease Control and Prevention uważa, iż osoby ze skurczowym ciśnieniem krwi 120–139 mm Hg są jedynie „zagrożone” nadciśnieniem.

Tak, czy inaczej lekarze zalecają swoim pacjentom - zwłaszcza starszym - monitorowanie ciśnienia krwi i utrzymywanie go w ryzach.

Ważne, aby nie przekraczać progu, który wielu pracowników ochrony zdrowia uważa za czynnik ryzyka chorób serca i udarów.

Tymczasem badania, przeprowadzone przez naukowców z Charité - Universitätsmedizin Berlinw w Niemczech sugerują, że niektórzy starsi ludzie mogą nie doświadczać problemów zdrowotnych, na skutek wysokiego ciśnienia krwi. Niekiedy seniorzy w wieku ponad 80 lat mogą nawet doświadczać pewnych korzyści z nadciśnienia.

Analiza niemiecka dotyczyła grupy 1628 kobiet i mężczyzn w średnim wieku 81 lat. Wszyscy mieli 70 lub więcej lat, kiedy dołączyli w 2009 r. do projektu i wszyscy byli po leczeniu przeciwnadciśnieniowym.

Naukowcy badali stan zdrowia uczestników programu co dwa lata i oceniali m.in. ich ciśnienie krwi.

Po upływie sześciu lat badacze przeprowadzili analizę statystyczną, aby dowiedzieć się w jaki sposób ciśnienie krwi może wpłynąć na ryzyko śmierci. Analiza obejmowała także potencjalne czynniki zakłócające wyniki, takie jak: płeć, wybór stylu życia, wskaźnik masy ciała (BMI), ile i jakie leki na wysokie ciśnienie krwi każdy z badanych przyjmuje.

Naukowcy zauważyli, że ludzi w wieku co najmniej 80 lat, z niższym ciśnieniem krwi - 140/90 mm Hg lub poniżej – dotyczyło o 40 proc. wyższe ryzyko zgonu niż ich rówieśników z ciśnieniem krwi przekraczającym ten próg.

Nawet u osób, które przeszły już udar lub atak serca, występuje podobny związek między poziomem ciśnienia krwi a ryzykiem śmiertelności.

- Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że w badanej grupie pacjentów leczenie przeciwnadciśnieniowe powinno być dostosowane do potrzeb indywidualnych – twierdzi kierujący badaniami, dr Antonios Douros.

- Należałoby zweryfikować standardowe podejście do stosowania zaleceń stowarzyszeń zawodowych w przypadku wszystkich grup pacjentów – uważa dr Antonios Douros.

- W kolejnym kroku chcemy zbadać, dla której grupy pacjentów leczenie przeciwnadciśnieniowe jest najkorzystniejsze - konkluduje współautorka badania, prof. Elke Schäffner.

Wyniki ustaleń niemieckich specjalistów opublikowano w European Heart Journal.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę