Leczysz prostatę? Zważaj na cukrzycę

17.04.2019
Prostata a cukrzyca

Mężczyźni, którzy z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (prostaty) przyjmują blokery 5-alfa reduktazy, narażeni są na wyższe zagrożenie cukrzycą typu 2 - wynika z nowych badań.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) wyjaśniają, że blokery 5-alfa reduktazy zmniejszają wytwarzanie androgenów, co pomaga walczyć z takimi objawami, jak zmniejszony przepływ moczu. Uwaga jednak taka terapia oznacza wyższe zagrożenie cukrzycą typu 2.

Oczywiście naukowcy nie twierdzą, że starsi mężczyźni powinni zrezygnować z przyjmowania leków, ale pacjenci tacy muszą podlegać dodatkowym lekarskim kontrolom.

Już poprzednie krótkoterminowe badania sugerowały, że leki stosowane w terapii prostaty, w tym finasteryd i dutasteryd, mogą wpływać na metabolizm i zmniejszać reakcję organizmu na insulinę, co jest wczesnym objawem cukrzycy typu 2.

Zespół prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu w Edynburgu i UCL przeprowadził znacznie bardziej kompleksowe badania, gdyż analizował dokumentację medyczną około 55 tys. mężczyzn w Wielkiej Brytanii, którym podawano w procesie terapii inhibitory 5-alfa-reduktazy i to w okresie jedenastu lat.

W efekcie tych badań odkryto, że leki są związane ze wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 o około jedną trzecią.

Oznacza to, że w populacji 500 mężczyzn leczonych przez 20 lat, prawdopodobnie wystąpi 16 dodatkowych przypadków cukrzycy.

Podobny efekt zaobserwowano, gdy zespół przeprowadził analizę kart zdrowia grupy tajwańskich mężczyzn. Współautor badania, prof. Li Wei z UCL School of Pharmacy, powiedział, że badanie pokazuje znaczenie tego, w jaki sposób rutynowo gromadzone dane, dotyczące opieki zdrowotnej, mogą być wykorzystane do identyfikacji istotnych powiązań klinicznych.

- Odkryliśmy, że leki często przepisywane na łagodny rozrost gruczołu krokowego mogą podwyższać ryzyko cukrzycy typu 2. Te rezultaty mają szczególne znaczenie dla skryningu starszych mężczyzn, którzy - ze względu na wiek - i tak są już bardziej zagrożeni cukrzycą typu 2. Będziemy kontynuować badania, by zrozumieć długoterminowe skutki i móc lepiej identyfikować pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka - podsumowuje badania prof. Ruth Andrew z Uniwersytetu w Edynburgu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę