Stan zapalny u nastolatków - problemy ze zdrowiem w późniejszych latach?

09.09.2019
Zapalenie organizmu odbija się na późniejszym zdrowiu foto pixabay

Stan zapalny jest częścią naturalnej reakcji organizmu na szkodliwe bodźce, na przykład: czynniki drażniące, uszkodzone komórki, obecność patogenów. Organizm człowieka wykorzystuje ten proces do eliminowania zagrożenia, usuwania uszkodzonych komórek i naprawy tkanek.

Chociaż zapalenie jest skuteczną bronią w walce z zagrożeniem, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas - może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Do tej pory niewiele było wiadomo na temat tego, w jaki sposób zapalenie we wczesnej dorosłości może wpływać na zdrowie w późniejszym życiu.

Naukowcy opublikowali w JAMA Pediatrics badanie dotyczące tego zagadnienia. Autorzy analizy twierdzą, że przewlekłe zapalenie, przebyte w młodym wieku, zwiększa ryzyko pewnych typów raka i chorób sercowo-naczyniowych, które uwidaczniają się kilkadziesiąt lat później.

Naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku i z innych instytucji naukowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Islandii oraz Szwecji przeanalizowali dane ok. 250 tys. poborowych z armii szwedzkiej z lat 1952 - 1956. Osoby te miały wówczas od 16 do 20 lat.

Młodzi mężczyźni przeszli badania lekarskie w ramach poboru, podczas którego lekarze wojskowi m.in. zlecali wykonanie analizy ich krwi. W jednym z testów oceniano szybkość sedymentacji erytrocytów (ESR), inaczej odczyn opadania. Wskaźnik  ten jest niespecyficznym markerem stanu zapalnego, który mierzy, jak szybko czerwone krwinki osadzają się na dnie probówki z krwią. Niepokojący wynik jest wówczas, gdy ​​komórki opadają szybciej niż zwykle, co jest oznaką stanu zapalnego.

Lekarze wojskowi wykonywali badania krwi tylko w momencie przyjęcia rekrutów na służbę wojskową, więc nie jest niestety wiadomo jak przebiegały stany zapalne wraz ze starzeniem się tych osób.

Badacze przypisali wyniki ESR każdego z poborowych do jednej z trzech grup: niskiej, umiarkowanej lub wysokiej sedymentacji erytrocytów.

Stan zdrowia szwedzkich żołnierzy analizowano średnio przez 35 lat. W tym czasie zmarło bądź zginęło 4835 osób.

Naukowcy wskazali na związek między wynikami ESR a ryzykiem śmierci z powodu raka lub chorób sercowo - naczyniowych.

Taka relacja nie występowała gdy przyczyną śmierci były m.in. nadużywanie alkoholu lub narkotyków oraz oczywiście przypadki losowe (ofiary wypadków drogowych, przestępstw). 

Ostatnie ustalenia zostały potwierdzone przez inne prace tej samej grupy naukowców. Ich wcześniejsze badania wykazały, że u młodzieży z podwyższonym ESR trzy dekady później zaobserwowano o 63 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Natomiast nie wykryto takiego związku pomiędzy ESR a późniejszym powstaniem raka prostaty.

Dane dotyczą tylko mężczyzn, istnieje możliwość, że wyniki te mogą nie odzwierciedlać sytuacji kobiet.

Koncepcja, że ​​proste badanie krwi może zmierzyć biomarkery ryzyka śmiertelności na ponad 30 lat przed śmiercią, jest z pewnością kontrowersyjna. Odkrycia pozostawiają wiele pytań. Naukowcy będą musieli dokonać kolejnych analiz, aby potwierdzić wysuwane wnioski.

Autorzy badania podsumowują swoje odkrycie: zaobserwowaliśmy, że stan zapalny w późnym okresie dojrzewania ma związek z przedwczesną umieralnością z powodu raka lub choroby sercowo-naczyniowej nawet po trzydziestu latach. 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę