Dyslekcja widoczna w oczach

03.01.2019

Może nie sama dyslekcja, ile jej stwierdzenie jest przedmiotem pożądania wielu uczniów, bo wówczas odpada część problemów związana chociażby z koniecznością pisania bez błędów. Przypadłość ta to jednak poważny problem medyczny. Naukowcy określili jak niezawodnie rozpoznać chorobę bez konieczności opierania się tylko na testach psychologicznych.

Francuscy naukowcy odkryli, że u osób z dyslekcją małe komórki receptorów światła są ułożone w identyczny sposób w centralnym obszarze obu oczu.

U osób bez dysleksji „wzorniki” nie są takie same, dzięki czemu mózg dostaje sygnał pozwalający na wybór jednego z oczu do analizy obserwowanej sytuacji. 

Dyslektycy, a dokładniej ich oczy wysyłają do przeciwległych półkul mózgu identyczne, ale lustrzane obrazy, system ich przetwarzający nie potrafi wybrać właściwego. Często chora osoba działa tak jakby musiała funkcjonować w oparciu o informację otrzymywaną w obrazie lustrzanym. Nie jest to komfortowa sytuacja, trudno do niej przywyknąć, tym bardziej, że mózg niejako przypadkowo odbiera sygnał raz prawidłowy, raz lustrzany.

U osób bez dysleksji źrenica jednego oka ma okrągły otwór, przez co dominuje nad drugim okiem, które ma otwór nierówny. U osób z dysleksją oba otwory są idealnie okrągłe, co oznacza, że żadne oko nie jest dominujące, a to daje początek potencjalnym „błędom lustrzanym" w czytaniu i pisaniu, takim jak mylenie "b" i "d".

Brak asymetrii może być podstawą niepełnosprawności w zakresie czytania i pisania - napisali autorzy eksperymentu. Dla osób z dysleksją ich oczy są równoznaczne i ich mózg musi polegać na dwóch odmiennych wersjach danej wizualizacji.

- Poczynione obserwacje skłaniają nas do przekonania, że rzeczywiście znaleźliśmy potencjalną przyczynę dysleksji - powiedział profesor Guy Ropars z Uniwersytetu w Rennes, współautor badania.

Odkrycie to oferuje potencjalnie prosty sposób diagnozowania osób z dysleksją - poprzez patrzenie w oczy.

Naukowcy mówią o wyprowadzaniu z objawów dyslekcji poprzez błyskanie lampą LED o wysokiej intensywności, która tak szybko się wyłącza i załącza, że ten efekt nie jest widoczna gołym okiem dla człowieka. Profesor Ropars twierdzi, że w ten sposób jest w stanie „anulować" lustrzany obraz w mózgach czytających lub piszacych dyslektyków.

Badanie, opublikowano w Proceedings of the Royal Society B.

Dyslekcja to niestety m.in.:
- zapisywanie liter od prawej do lewej lub w odbiciu lustrzanym;
- zmienianie przedrostków i przyimków, przestawianie głosek, przekręcanie słów;
- przekręcanie wyrazów i wady wymowy, jąkanie się;
- zaburzenia pamięci (trudno nauczyć się nazw miesięcy, wiersza);
- impulsywność, niezrównoważenie emocjonalne;
- problemy z orientacją w terenie - mylenie gdzie prawo, gdzie lewo;
- wykorzystywanie do pracy jednej strony ciała (oko, ucho);
- niesprawność ruchowa (problemy z zapinaniem guzików, sznurowaniem butów, myciem rąk, jedzeniem za pomocą sztućców, utrzymaniem równowagi, nauką jazdy na rowerze, grą w piłkę);
- zbyt słabe lub mocne przyciskanie długopisu podczas pisania.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę