Tusz z wątroby do drukowania organu?

07.03.2018

Wydrukuj sobie wątrobę na drukarce 3D, używając tuszu z komórek macierzystych pobranych od dawcy. Nie to się jeszcze nie dzieje naprawdę, ale taki proces w skali laboratoryjnej naukowcom udało się już przeprowadzić.

Marskość wątroby to choroba, w której ratunkiem jest przeszczep organu. Okazuje się, że naukowcom z amerykańskiej firmy Organovo udało się opracować technologię pozyskiwania ludzkiej wątroby poprzez …drukowanie komórek tego organu na drukarce 3D.

O tym, że przeszczep komórek macierzystych może zregenerować uszkodzoną wątrobę wiadomo było od dawca. Informowali o tym m.in. szkoccy badacze na łamach „Nature Cell Biology”. Prof. Stuart Forbes z University Edinburgh wykorzystywał do badań komórki macierzyste pobrane z dróg żółciowych gryzoni. Namnożony w ten sposób materiał, po wstrzyknięciu do miejsca, w którym doszło do uszkodzenia wątroby, doprowadzał niemal do całkowitego jej odtworzenia.

Firma Organovo opisała proces drukowania fragmentu wątroby zapoczątkowanego pobraniem od zdrowego dawcy pojedynczych komórek macierzystych.

Namnożone komórki transportowane są do pojemników biodrukarki (to swego rodzaju znany powszechnie cartridge). Komórki biodrukarka 3D precyzyjnie nakłada na rusztowanie z hydrożelu. Powstała struktura poddawana jest procesom wzrostu, aby ostatecznie mogła być zastosowana w ratowaniu poważnie uszkodzonej wątroby.

Ben Shepherd, dyrektor medyczny Organovo, przewiduje, że w pierwszej kolejności metodę tę będzie można stosować u dzieci, a to ze względu na małe rozmiary wątroby i fakt, że organizm dziecka o wiele łatwiej regeneruje się niż osoby dorosłej.

O dużych szansach na wydrukowanie wątroby mówi prof. David Hay z University Edinburgh. Twierdzi on, że organ wydrukowany z komórek macierzystych miałby zdecydowanie większe szanse na sprawne funkcjonowanie w organizmie biorcy. Nie istniałoby ryzyko jego odrzucenia jako ciała obcego, a to jest wciąż duże niebezpieczeństwo w standardowych przeszczepach. Nie trzeba byłoby zatem stosować leków immunosupresyjnych, obniżających odporność organizmu pacjenta.

Począwszy od 9 marca w Warszawskim Centrum Medycznym konsultować będzie pacjentów wybitny lekarz, specjalista chorób wątroby - dr hab. n.med. Urszula Ołdakowska-Jedynak.

Dr hab. n.med. Urszula Ołdakowska-Jedynak to osoba o ponadprzeciętnej wiedzy w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu wątroby i prowadzeniu pacjenta po przeszczepie. Ma liczne sukcesy w leczeniu poważnych dolegliwości wątroby wynikających z zaburzeń metabolicznych. Od lat zajmuje się opieką okołooperacyjną i leczeniem pacjentów po przeszczepie wątroby. Urszula Ołdakowska-Jedynak osiąga znakomite rezultaty w diagnostyce i leczeniu pacjentów mających problemy z wątrobą, także tych którzy znajdują się w poważnym stadium choroby np. u których zdiagnozowano marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby.

Każdy kto ma problemy z wątrobą, a dotychczas nie uzyskał satysfakcjonującej, skutecznej pomocy medycznej - ma szansę ten stan zmienić.

Konsultacje:
Czas: 9 marca
Godzina: od 14.00

Zapisy:
tel .608 006 106, 608 006 108
recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). W tej chwili jest to najlepszy dojazd ze względu remontowaną ul. Marynarską. Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę