Konsola po udarze mózgu

14.09.2018
gra wideo na pomoc pacjentów z udarami mózgu / foto: pixabay

Naukowcy z London Imperial College oraz z Basque Center on Cognition, Brain and Language (BCBL) w San Sebastian twierdzą, że gry wideo mają zdecydowanie pozytywny wpływ na przywracanie zdrowia u osób po udarze mózgu.

Pacjenci z urazami mózgu w obszarach kontroli uwagi mają również problemy z koordynacją ruchu, nawet gdy poddawani są - wydawało by się - bardzo prostym zadaniom.

Naukowcy z Basque Center w Cognition, Brain and Language (BCBL) w San Sebastian i London Imperial College przeanalizowali architekturę uszkodzeń mózgu u 167 pacjentów żyjących przez co najmniej trzy lata po udarze. "Mapowanie" mózgu, wykonano za pomocą rezonansu magnetycznego. Następnie poddano pacjentów różnym, z reguły bardzo prostym, zadaniom motorycznym, takim jak chwytanie przedmiotów. Po testach naukowcy stwierdzili, że te zadania były źle wykonywane także przez te osoby, które doznały obrażeń w obszarze mózgu odpowiedzialnych za uwagę, a nie motorykę.

Specjaliści zaproponowali nową terapię dla pacjentów, którzy mają problemy z poruszaniem się spowodowanymi udarem niedokrwiennym.

Badanie, opublikowane w periodyku PNAS, otworzyło drzwi do nowej ścieżki terapeutycznej, która polega na uzupełnianiu fizjoterapii zajęciami z udziałem gier wideo ukierunkowanych na przezwyciężenie zaburzeń uwagi.

Naukowcy podkreślają znaczenie obszarów mózgu, związanych z koncentracją uwagi w kontrolowaniu ruchów, a to może sugerować pewne ścieżki terapeutyczne. Chodzi o uzupełniające działanie wspierające oparte na fizjoterapii ze specyficznym rodzajem treningu kognitywnego, który zwiększa uwagę pacjentów. Takim wsparciem może być praca z grami wideo.

Odpowiedzialny za pracę badawczą, ekspert BCBL David Soto wyjaśnia, że przed tym eksperymentem uważano, iż kontrola ruchu i uwagi były "odrębnymi systemami" nie działającymi współzależnie. Dotychczas pracowano z przeświadczeniem, że terapie opracowane dla pacjentów z uszkodzeniami mózgu w obszarach odpowiedzialnych za aspekt poznawczy, nie służyły tym, którzy mieli problemy z poruszaniem się. Wnioski z tych badań pokazały, że jest inaczej. - Musimy najpierw wiedzieć, w jaki sposób nasz mózg kontroluje funkcje poznawcze i motoryczne, aby zaprojektować skuteczne narzędzia terapeutyczne dla pacjentów po udarze. Dopiero na tej podstawie powstawać mogą skuteczne terapie dedykowane dla każdej osoby - w zależności od miejsca, w którym doszło do urazu – zapewnia David Soto.

Następnym krokiem naukowców będzie przeprowadzenie badania klinicznego z udziałem pacjentów cierpiących na zaburzenia motoryczne z powodu udaru mózgu i podzielenie ich na dwie grupy: jedną - poddawaną leczeniu fizjoterapeutycznemu i drugą z uzupełniającym treningiem poznawczym.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 608 006 106, 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę