Tłuste jedzenie - duże problemy

14.01.2019
Tłuszcza zabija witaminy foto pixabay

Golonka, żeberka, karkówka powinny od dawna być wyeliminowane z menu ludzi dbających o zdrowie. Jest nadzieja, że mniej dbający, po przeczytaniu tego doniesienia, zaczną dbać więcej i nie chodzi o otyłość, czy choroby wieńcowe.

Dieta bogata w tłuszcze prowadzi do osłabienia integralności bariery jelitowej. To znakomita okazja do ataku dla bakterii. Sytuację wykorzystuje lipopolisacharyd bakteryjny (LPS), czyli wysoce prozapalny element ściany komórkowej bakterii (m.in. tych wchodzących w skład mikroflory jelitowej). Do walki z zagrożeniem ruszają neutrofile, to granulocyty obojętnochłonne, stanowiące jedną z grup białych krwinek (leukocytów). Pełnią one znaczącą rolę w odpowiedzi odpornościowej. Cząstki te atakują intruzów za pomocą kwasu podchlorawego. W takiej sytuacji natychmiast interweniuje witamina C, która jako przeciwutleniacz reaguje właśnie z kwasem podchlorawym. Armia obrońców wysłanych przeciw prozapalnym bakteriom zostaje poważnie uszczuplona.

Dieta bogata w tłuszcze, prowadzi do zespołu metabolicznego (nierównowaga mikrobiomu jelitowego i z zaburzeniami funkcji jelit). Zespół metaboliczny stopniowo wyniszcza organizm. Szacuje się, że ten problem dotyczy co piątego Polaka.

Zasoby witaminy C w osoczu osób z zespołem metabolicznym są niewystarczające, nawet wówczas gdy w należyty sposób się je uzupełnia. Niedostatek witaminy C skutkuje niedoborem witaminy E, gdyż ta pierwsza jest naturalną barierą chroniącą tę drugą przed unicestwieniem. Przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, mogą być dobrą ochroną przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. - Mogą gdy są – zauważa prof. Maret Traber z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, którego wyniki pracy opublikowano w piśmie Redox Biology.

Nie da się utrzymać zdrowego mikrobiomu jelitowego bez zjadania odpowiedniej porcji warzyw i owoców, szczególnie zimą.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę