Słońce grozi rakiem skóry, ale podobnie działa…deszcz i zimno?

13.12.2019
Klimat a onkologia foto pixabay

Nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe zwiększa ryzyko pojawienia się raka skóry. To w zasadzie pewnik. Zdumiewające informacje podają naukowcy, którzy twierdzą, że pod względem onkologicznym niebezpieczne są … opady i chłodniejszy klimat.

Nowe badanie, które pojawiało się w czasopiśmie Environmental Engineering Science, bada potencjalną rolę strefy klimatycznej, głównie opadów atmosferycznych w ryzyku zachorowalności na raka.

W artykule autorzy definiują szczególnie „groźną” strefę klimatyczną jako zmienną, która łączy temperaturę i poziom wilgoci na danym obszarze.

Naukowcy nie sugerują, że zwiększone opady deszczu, niska temperatura i wilgotność powietrza bezpośrednio powodują raka. Zamiast tego wyjaśniają, w jaki sposób czynniki klimatyczne mogą zwiększać ekspozycję na czynniki rakotwórcze. Działają one jako naturalne, biotyczne agregatory, sprzyjające rozwojowi czynników rakotwórczych.

Naukowcy przeanalizowali bazy danych medycznych dotyczących zachorowalności na: raka piersi, raka jajnika, raka płuc, raka jelita grubego i raka prostaty. Mieli także dostęp do informacji o klimacie i danych demograficznych na poziomie poszczególnych hrabstw w USA.

Badacze zdecydowali się na losową analizę 15 stanów. Były to: Arizona, Arkansas, Kalifornia, Connecticut, Georgia, Iowa, Massachusetts, Nowy Jork, New Jersey, Oklahoma, Karolina Południowa, Teksas, Utah, Waszyngton i Wisconsin.

Naukowcy w analizie brali pod uwagę m.in.:  wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom dochodów populacji, a więc czynniki mogące wpływać na wskaźniki zachorowań na raka. Nawet po dokonaniu tych korekt analitycy zidentyfikowali silny związek pomiędzy zwiększonymi opadami a wzrostem zapadalności na wszystkie rodzaje nowotworów. Podobne znaczenie miała strefa klimatyczna.

Ogólnie częstość zachorowań na raka była wyższa w bardzo zimnych regionach w porównaniu z gorącym, suchym klimatem. Jednak kiedy zespół podzielił raka na typy - były wyjątki. Na przykład rak płuc okazał się być najbardziej rozpowszechniony w gorących i suchych strefach.

Badanie ma niewątpliwie pewne ograniczenia. Na przykład naukowcy przeanalizowali tylko 15 stanów, więc wzorzec może nie być prawdziwy dla wszystkich regionów USA i oczywiście innych krajów.

Warto również zauważyć, że naukowcy nie uwzględnili wszystkich rodzajów raka w swoich analizach. Specyficzne rodzaje nowotworów mogą nie być zgodne z podanymi wzorcami.

Autorzy badania mają kilka teorii, które pomogą wyjaśnić dość osobliwe korelacje. Tłumaczą, że na wschodnim wybrzeżu USA zwiększone opady ługują z gleby pierwiastki alkaliczne, takie jak magnez i potas. To sprawia, że gleba jest bardziej kwaśna. W kwaśnych glebach, a także w zimniejszych strefach bakterie utleniające amoniak występują powszechnie. Tego typu drobnoustroje przekształcają amoniak w azotyny. W bardziej kwaśnych warunkach azotany mogą przechodzić w kwas azotawy, który jest uwalniany do atmosfery. Lekarze uważają kwas azotawy za czynnik rakotwórczy.

Można oczekiwać, że substancje rakotwórcze, znajdujące się w powietrzu, najbardziej wpłyną na występowanie raka płuc – tymczasem naukowcy odkryli, że o dziwo rak płuc występuje najczęściej w gorącym i suchym klimacie.

Innym możliwym czynnikiem relacji między zwiększonym występowaniem opadów a rakiem jest niedobór witaminy D, a to może być czynnikiem ryzyka.

Inna teoria, zarysowana przez autorów badania, zakłada, że w zimniejszym klimacie organizm zmienia się metabolizm, ze względu na konieczność utrzymania temperatury ciała. To także warunki podwyższające ryzyko pojawienia się raka.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę