Hałas powoduje …. otyłość

19.11.2018
Hałas znaczy otyłość

Długotrwałe narażenie na hałas drogowy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości - taki zdumiewający wniosek z badań przedstawili naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Ich badanie zostało opublikowane w Environment International.

Autorzy tego opacowania chcieli ocenić czy uda się potwierdzić wyniki kilku wcześniejszych badań, które wykazały związek między hałasem drogowym a kilkoma markerami otyłości.

W tym celu przeanalizowano dane 3796 dorosłych osób, które brały udział w badaniu kohortowym, będącym elementem szwajcarskiego programu SAPALDIA.

Analiza opierała się na obiektywnych pomiarach, takich jak waga uczestników, wzrost, wskaźnik masy ciała, obwód talii i tłuszcz brzuszny. Dane te zostały przeanalizowane wraz z szacunkami narażenia na hałas komunikacyjny opracowanymi w ramach kolejnego szwajcarskiego projektu SiRENE.

- Nasza analiza pokazuje, że osoby doświadczające najwyższego poziomu hałasu ulicznego są bardziej narażone na otyłość - wyjaśnia Maria Foraster, kierująca badaniami. - Zaobserwowaliśmy, że wzrost średniego poziomu hałasu o 10 dB związany jest z 17 proc. wzrostem otyłości - dodaje uczona.

Autorzy badania przeanalizowali również narażenie na hałas generowany przez samoloty oraz ruch kolejowy i nie stwierdzili znaczących związków takiej ekspozycji z otyłością, z wyjątkiem przypadku długotrwałego narażenia na hałas kolejowy, który wiązał się z wyższym ryzykiem nadwagi, ale nie otyłości.

- Nasze badanie dostarcza dodatkowych dowodów na poparcie hipotezy, że hałas związany z ruchem drogowym wpływa na otyłość. Uzyskane przez nas wyniki są zbieżne z wcześniej przeprowadzonymi analizami - uważa Maria Foraster.

Te, z pozoru bezsensowne ustalenia w zakresie zależności: przyczyna - skutek, mają głębsze uzasadnienie. Otóż ciągłe narażenie na hałas to powszechny problem zdrowia publicznego i to poważniejszy niż wcześniej sądzono. Hałas generuje stres i zaburza sen. W konsekwencji zmienia poziomy hormonów i zwiększa ciśnienie krwi. Niespokojny sen, spowodowany hałasem, zaburza metabolizm glukozy i stymuluje apetyt.

W dłuższej perspektywie efekty te mogą prowadzić do przewlekłych zmian fizjologicznych, które wyjaśniałyby udowodniony związek pomiędzy utrzymującym się narażeniem na hałas (związany z ruchem drogowym) a chorobą układu krążenia lub ostatnio odkrytymi powiązaniami z cukrzycą i otyłością.

- Walka z hałasem może być również sposobem na zwalczanie epidemii otyłości - dodaje Maria Foraster.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę