Hashimoto – dlaczego ja?

22.08.2018
Hashimoto dotyka rzeszy Polaków /foto: pixabay

Większość chorych w momencie usłyszenia diagnozy: Hashimoto - ma podobne myśli „dlaczego akurat ja”. Tymczasem statystyka pokazuje, że schorzenie to dotyka blisko 0,8 mln dorosłych Polaków.

Hashimoto to zdecydowanie najczęściej występująca choroba tarczycy. GUS podaje, że z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy ma aż 1,2 mln Polaków (według danych z 2017 r.). U 70 proc. z nich zdiagnozowano chorobę Hashimoto. Kobiety mają gorzej, bo u nich schorzenie występuje kilka razy częściej (od trzech do siedmiu razy), a to ze względu na wpływ estrogenów na funkcjonowanie przysadki mózgowej.

Mówiąc lapidarnie, choroba Hashimoto (limfocytarne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym) towarzyszy defektowi supresorowych limfocytów T. W przebiegu Hashimoto może pojawić się niedoczynność tarczycy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Problemy mogą ujawnić się m.in. pod wpływem: wirusów, stresu, niedoboru ale i nadmiaru jodu, podawania interferonu oraz tak zwanych czynników wolotwórczych.

Konsekwencją zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy jest szerokie spektrum objawów trudnych do szybkiego powiązania skutku z przyczyną. Lista dolegliwości, które oczywiście nie muszą występować jednocześnie, jest niestety długa, lekarze wskazują na:
- nietolerancję zimna,
- suchość skóry i włosów,
- obrzęk dłoni, twarzy i powiek,
- łysienie, słabe, cienkie włosy,
- bladość powłok skórnych,
- zmniejszoną potliwość.
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- spowolnienie myślenia i mowy,
- senność,
- trudności w budzeniu się,
- depresja,
- niepokój,
- psychozy,
- zwiększona masa ciała,
- zaburzenia motoryki:
- wzdęcia,
- zaparcia.

Nic dziwnego, że rozpoznanie przyczyn tak różnorodnych dolegliwości nie należy do najprostszych. Większości osób, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto, zagląda strach w oczy. Tymczasem pacjent, który zostanie należycie poprowadzony przez doświadczonego lekarza, może bez przeszkód wieść aktywne, pełne uroków życie.

Zmagając się, z wciąż do końca nierozpoznaną, chorobą Hashimoto - warto przeprowadzić konsultacje u najlepszego specjalisty, a takim jest, przyjmująca w Warsaw Medical Center, endokrynolog dr n. med. Urszula Sanocka. W połączniu z konsultacją można w Warsaw Medical Center zrealizować specjalistyczne badanie diagnostyczne USG w kierunku choroby Hashimoto.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę