Miedź ma znaczenie w chorobach neurodegeneracyjnych

10.06.2020
Jony miedzi ważne dla człowieka foto pixabay

Nieprawidłowy poziom miedzi w tkankach towarzyszy wielu chorobom neurodegeneracyjnym, w tym Alzheimera, Parkinsona i stwardnieniu zanikowym bocznym.

Badanie cząsteczek przenoszących miedź w krwioobiegu dostarczyło nowych wskazówek do diagnozowania i leczenia chorób o podłożu neurologicznym.

Jony miedzi mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania organizmu - a jednak naukowcy zaskakująco mało wiedzą o tym, jak są transportowane i w jaki sposób można utrzymać ich optymalny poziom w tkankach.

Miedź, związana z cząsteczkami białka, jest istotnym składnikiem wielu enzymów katalizujących podstawowe reakcje metaboliczne.

- Biochemicy od dawna wiedzieli o podstawowym znaczeniu miedzi w ludzkim ciele, ale nawet oni nie mają dokładnego rozeznania w jaki sposób pierwiastek ten przenika z żywności do określonych „miejsc docelowych” - mówi prof. Peep Palumaa, szef grupy na Politechnice Tallińskiej stosującej do badań proteomikę.

Miedź w śladowych ilościach obecna jest w całym ciele człowieka. Najwyższe jej stężenia występują w obszarach ciała o wyjątkowo wysokiej aktywności, takich jak: wątroba, mózg, serce, nerki i mięśnie szkieletowe.

Spośród wielu ról jony Cu są niezbędne do wytwarzania energii podczas oddychania komórkowego, tworzenia czerwonych krwinek, wzmagania odpowiedzi immunologicznej i utrzymywania w należytej kondycji komórek nerwowych.

W nadmiarze miedź może jednak wyzwalać produkcję degenerujących wolnych rodników i przyczyniać się do powstania stanu zapalnego.

Badania pokazują, że wadliwa regulacja poziomu miedzi występuje podczas chorób neurodegeneracyjnych takich jak: zespół Menkesa, stwardnienie zanikowe boczne, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Nadmierny poziom miedzi w mózgu przyspiesza rozwój blaszek beta-amyloidowych, które są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Badanie z 2013 r. wykazało, że miedź nie tylko hamuje usuwanie rozpuszczalnych blaszek beta-amyloidu z mózgu, ale także sprzyja ich kolonizacji w postaci nierozpuszczalnych płytek.

Biochemicy próbują lepiej zrozumieć co dzieje się, gdy proces homeostatyczny ulega aberracji. Wiedza ta może pomóc w opracowaniu nowych sposobów diagnozowania, monitorowania i leczenia chorób neurodegeneracyjnych. W ramach tych badań prof. Palumaa wraz z zespołem starał dowiedzieć się w jaki sposób miedź jest transportowana we krwi. Naukowcy odkryli, że proces ten jest mniej skomplikowany, niż się spodziewano. Wcześniej biochemicy uważali, że trzy białka odgrywają rolę w transporcie miedzi, ale według nowych badań tylko jeden jest głównym graczem w tym procesie.

Naukowcy odkryli, że we krwi ok. 75 proc. jonów miedzi wiąże się z enzymem zwanym ceruloplazmą, a reszta z enzymem - albuminą. Jednak enzym ten zespala się tak ściśle z miedzią, że jest mało prawdopodobne, aby odgrywał istotną rolę w transporcie metalu w rejony odległych od siebie narządów. Ustalono, że głównym zadaniem ceruloplazminy jest pomaganie innemu białku w transporcie żelaza we krwi.

Z kolei albumina wiąże się z miedzią znacznie słabiej i prawdopodobnie to ten związek jest główną drogą transportu miedzi.

Naukowcy odkryli, że niewielka część miedzi we krwi (ok. 0,2 proc.) wiąże się również z aminokwasem zwanym histydyną. Związek ten zapewne działa jak katalizator, pomagając uwolnić miedź z albuminy, gdy dotrze ona do miejsca docelowego, takiego jak wątroba.

Biochemicy zauważyli, że kolejne białko, zwane makroglobuliną alfa-2, również transportuje miedź, ale w nieznacznych ilościach.

Prof. Palumaa i jego koledzy twierdzą, że ich odkrycia mogą wskazać nowe sposoby monitorowania skuteczności leków wpływających na regulację poziomu miedzi w organizmie człowieka.

Badania są wynikiem współpracy naukowców z Tallinn University of Technology i szwedzkiej firmy farmaceutycznej Wilson Therapeutics AB.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę