Masaż i muzykoterapia w walce z demencją

15.10.2019
Dotyk - zamiast leków foto pixabay

Demencja jest prawdopodobnie najbardziej znana z destrukcyjnego wpływu na pamięć i inne procesy myślenia. Badania pokazują jednak, że trzy czwarte osób z demencją ma również uciążliwe dla otocznia, problemy psychiczne.

Przeprowadzona metaanaliza obejmowała informacje o 23 tys. osób z chorobą Alzheimera lub z innymi rodzajami demencji. Ich stan zdrowia analizowano w ramach 163 projektów badawczych. Połowa badań trwała krócej niż 11 tygodni, kilkanaście realizowano przez okres ponad dwóch lat.

Naukowcy odkryli, że trzy rodzaje interwencji „nielekowych”: masaż, terapia muzyką i tak zwana opieka wielodyscyplinarna, były skuteczne w leczeniu agresji lub pobudzeniu u osób z demencją.

Skuteczna była opieka multidyscyplinarna, realizowana była według planu pracy przygotowanego przez fizjoterapeutę i lekarza prowadzącego. Spełniały swoją rolę również masaże i terapia dotykowa (akupresura i dotyk terapeutyczny).

Natomiast muzykoterapia dawała dobre rezultaty, ale tylko w połączeniu z masażem i terapią dotykową. Muzykoterapia polegała na słuchaniu muzyki, graniu na instrumentach muzycznych, tańczeniu lub na zabawach z dźwiękiem.

Naukowcy przyznali, że niektóre terapie oparte na lekach, w tym kannabinoidach, były czasami bardziej skuteczne niż dedykowana opieka medyczna. Zwracają oni jednak uwagę, na fakt, że potencjalne skutki uboczne tych leków zbyt obciążają zdrowie pacjentów.

- Leczenie powinno być dostosowane do pacjenta i jego specyficznego doświadczenia  powiedziała autorka metabadania dr Sharon Straus ze szpitala St. Michael's w Toronto .

- Kiedy mamy do czynienia z pobudzonymi pacjentami z demencją – analizujemy dlaczego zachowują się w taki właśnie sposób - powiedziała dr Gayatri Devi, neurolog i psychiatra z Northwell Health w Nowym Jorku i autorka książki „Spektrum nadziei: optymistyczne i nowe podejście do choroby Alzheimera i innych demencji”.

- Pamiętajmy, że osoba z demencją może być zaniepokojona chociażby wchodzeniem pod prysznic, ponieważ przeraża ją woda lub boi się przekroczyć krawędź kabiny prysznicowej – dodała dr Gayatri Devi. Powiedziała również, że osoby starsze, w szczególności z demencją, są często pozbawione „opiekuńczego” dotyku fizycznego, co może wpływać na poczucie izolacji i lęku.

- Kiedy jesteśmy pozbawieni opiekuńczego ludzkiego dotyku, tracimy poczucie bezpieczeństwa. Są sytuacje, w których lęk jest wszechogarniający i wszechobecny, z wynikającym z tego wzburzeniem. Leki nie zawsze są najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu – uważa dr Gayatri Devi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę