Gdy włosy chorują, choruje cały organizm

27.01.2020
Gdy włosy chorują foto pixabay

Włosy rosną, potem wypadają i są zastępowane nowymi. Cykl rozwojowy włosa składa się z kilku faz, a w ciągu ludzkiego życia następuje około 20 - 30 takich cykli. Istnieje jednak wiele szkodliwych czynników, które powodują uszkodzenie włókien włosowych, negatywny wpływ na cebulkę włosa czy zaburzenie równowagi w procesach zachodzących w skórze głowy i tym samym szybszą ich utratę.

Nowym odkryciem, dzięki któremu możemy przywrócić prawidłowy cykl wzrostu włosa jest terapia polegająca na regularnej suplementacji proteoglikanami.

W cyklu życiowym włosa wyróżnia się trzy fazy.
Anagen – faza wzrostu włosa, która trwa od 2 do 7 lat.
Katagen – faza przejściowa trwająca od 7 do 21 dni.
Telogen – faza spoczynku i wypadania trwająca od 1 do 3 miesięcy.

Przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie. Stąd też, jeśli czas trwania anagenu u zdrowej osoby, genetycznie został zaprogramowany na 5 lat, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć.

Faza anagenu może ulec jednak skróceniu poprzez szkodliwe czynniki takie jak na przykład: restrykcyjne diety, choroby z wysoką gorączką, przyjmowane leki, narkozy czy też stres.

Tym samym wspomniane czynniki powodują, że czas anagenu z przykładowych 5 lat może skrócić się do nawet do 3 lat. Wówczas cebulka włosowa będzie słabsza, włosy będą cieńsze, słabsze oraz zaczną szybciej wypadać.

Nowym odkryciem, dzięki któremu możemy przywrócić prawidłowy czas anagenu ze skróconego do prawidłowego czasu trwania jest terapia polegająca na regularnej suplementacji proteoglikanami. W biotechnologii wyróżnia się trzy języki – język DNA, język białek oraz język proteoglikanów.

- O ile o dwóch pierwszych każdy z nas słyszał, o tyle z proteoglikanami niewiele osób poza środowiskiem biotechnologicznym miało okazję się spotkać. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Podobnie jak DNA oraz białka, każda istota ludzka posiada w całym swoim organizmie ogromne ilości cząsteczek proteoglikanów, które są integralną częścią błony komórkowej oraz glikokaliksu i macierzy pozakomórkowej. Pełnią funkcję półprzepuszczalnej i selektywnej błony dla różnych cząsteczek kationowych. Przełomowym odkryciem okazała się obecność proteoglikanów w mieszku włosowym, ale tylko w fazie anagenu. Jak udowodniono naukowo wzrost włosów jest związany z obecnością proteoglikanów w mieszku włosowym, a u osób borykających się z łysieniem lub wypadaniem włosów kuracja proteoglikanami może być doskonałą terapią.

Badania wykazały, iż suplementacja proteoglkianami jest nową skuteczną terapią w przypadku problemu wypadania włosów. Co ciekawe, istnieje wiele badań potwierdzających ten fakt.

- Proteoglikany wyrównują fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo proteoglikany mają wpływ na aktywację komórek macierzystych w mieszkach włosowych, aby finalnie zapoczątkować fazę anagenu. Suplementacja proteoglikanami polecana jest w terapii każdego typu łysienia ponieważ skutecznie wydłuża fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo bezpośrednio wpływają na rozpoczęcie fazy anagenu w uśpionych mieszkach włosowych. - wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Warto mieć świadomość, że kondycja włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę