Śmieciowe jedzenie – wyliczyli wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci

13.02.2019
Wysokoprzetworzone jedzenie przybliża śmierć foto: pixabay

Każdy wzrost ilości spożywanych wysokoprzetworzonych produktów spożywczych o 10 proc. skutkuje 14 proc. wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci - wynika z badań przeprowadzonych we Francji.

Produkty żywnościowe, wytwarzane przemysłowo z wielu modyfikowanych składników, zawierają szereg syntetycznych dodatków stosowanych w celach technologicznych (polepszacze smaku, sztuczne zagęszczacze, środki konserwujące) przypominają autorzy badania, opublikowanego właśnie w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

W celu oceny związku pomiędzy żywnością wysokoprzetworzoną a ryzykiem przedwczesnej śmierci, naukowcy badali przez dwa lata 44 551 dorosłych Francuzów, mających co najmniej 45 lat (średnia wieku wynosiła 57 lat, a 73 proc. uczestników stanowiły kobiety). W czasie tych dwóch lat, cała objęta badaniami grupa, sześciokrotnie uzupełniała kwestionariusze dotyczące stanu zdrowia. Wszyscy dostarczali coroczną dietetyczną dokumentację.

Naukowcy obliczyli dla każdego uczestnika udział w ich diecie - żywności wysokoprzetworzonej. Jej udział w statystycznej diecie sięgał 20 proc. wagi całkowicie spożywanej żywności i 29 proc. całkowitej liczby przyswajanych kalorii. Najwięcej “śmieciowego” jedzenia konsumowały osoby: najmłodsze, o mniejszych dochodach, o niższym poziomie wykształcenia, żyjące samodzielnie, z wyższym BMI i niższym poziomem aktywności fizycznej.

W trakcie trwania badania zmarło 602 uczestników. Po uwzględnieniu takich czynników jak palenie papierosów, zażywanie narkotyków, naukowcy wyliczyli 14 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci, przy każdym 10 proc. wzroście odsetka spożywanych produktów wysokoprzetworzonych.

W Stanach Zjednoczonych 61 proc. diety osób dorosłych to produkty wysokoprzetworzone, w Kanadzie - 62 proc. a w Wielkiej Brytanii 63 proc. Francuskie badania wskazują, że taki styl żywienia może prowadzić do otyłości, wysokiego ciśnienia krwi i nowotworów.

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki – przyznają autorzy eksperymentu. - Ustalenia mają sens, biorąc pod uwagę to, co wiemy do tej pory, o szkodliwym wpływie dodatków do żywności na zdrowie, ale obserwowana próba badawcza była stosunkowo mała - napisała Molly Bray, przewodnicząca Wydziału Nauk o Żywności na Uniwersytecie w Teksasie w Austin, która nie brała udziału w badaniach.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę