Spirulina celuje w nadciśnienie

02.01.2019
Nowe wsparcie w nadciśnieniu foto pixabay

Spirulina (cyjanobakteria zdolna do fotosyntezy), należąca do rzędu Oscillatoriales, jest coraz częściej stosowannym dodatkiem do pożywienia, a to ze względu na możliwe korzystne właściwości dla organizmu człowieka. Naukowcy analizują jakie.

Spirulina często nazywana jest "zielonym mięsem", bynajmniej nie oznacza to stanu głębokiej nieużywalności pożywienia. Sinicę, bogatą w białko, witaminy i magnez, stosuje się jako suplement żywności dla ludzi i zwierząt, wykorzystuje w produkcji kosmetyków. Ponoć spirulina była używana jako żywność już przez Azteków.

Badania, realizowane w laboratorium Istituto Neurologico Mediterraneo Neuromed w Pozzilli (Włochy) pokazują, że spirulina może przeciwdziałać nadciśnieniu tętniczemu, a to poprzez zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Naukowcy z Neuromed, we współpracy z uniwersytetami Salerno, Sapienza w Rzymie oraz im. Federico II w Neapolu, wyizolowali ze spiruliny ekstrakt peptydowy - cząsteczkę złożoną z aminokwasów, takich jak białka (ale mniejszą) zdolną do rozszerzania tętnic.

- Nasze badania polegały na przeprowadzeniu symulacji trawienia przewodu pokarmowego w oparciu o surowy ekstrakt spiruliny. Powtarzaliśmy to, co dzieje się w jelitach człowieka po spożyciu cyjanobakterii Udało nam się wyizolować peptydy, które są wchłaniane przez nasze ciało - mówi kierujący badaniami Albino Carrizzo.

Badanie, opisane w czasopiśmie Hypertension, przeprowadzono zarówno w warunkach laboratoryjnych, na wyizolowanych tętnicach, jak i na zwierzętach. SP 6 - jeden z wyizolowanych peptydów, podawano - w warunkach laboratoryjnych - do izolowanych naczyń krwionośnych. Okazało się, że aplikowane cząsteczki wykazywały działanie rozszerzające naczynia krwionośne, a to może mieć działanie przeciwdziałające nadciśnieniu.

Naukowcy podawali SP6 także szczurom z nadciśnieniem tętniczym. W ten sposób udawało się doprowadzić do skutecznego obniżenia u gryzoni ciśnienia krwi.

- U pacjentów z nadciśnieniem, często diagnozujemy dysfunkcję w procesach, które zaburzają aktywność tlenku azotu (NO) oddziałującego na śródbłonek – sygnalizuje Albino Carrizzo.

SP6 może działać na mechanizm związany z działaniem tlenku azotu, pod wpływem którego rozkurczają się mięśnie gładkie w ścianach naczyń krwionośnych. Peptyd mógłby potencjalnie znaleźć zastosowanie jako naturalny dodatek wspomagający działanie leków obniżających ciśnienie. 

- Oczywiście dalsze badania będą konieczne, ale uważamy, że SP6 może być naturalnym adiuwantem, wspierającym standardowe terapie farmakologiczne mające na celu poprawę funkcjonowania śródbłonka, a w konsekwencji prowadzących do obniżenia nadciśnienia - mówi Carmine Vecchione, profesor na Uniwersytecie w Salerno i kierownik Laboratorium Fizjologii Naczyniowej w Neuromed Institute.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę