Bicz na glejaka

12.09.2018
Sposób na glejaka /foto: pixabay

Naukowcy z Instytutu Badawczego Virginia Tech Carilion School of Medicine (USA)  twierdzą, że gen zaangażowany w rytmy okołodobowe organizmu powinien być celem w terapiach pomagających pacjentom w skutecznej walce z glejakiem - wyjątkowo trudną do leczenia postacią raka mózgu.

To odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports 11 września, 2018 r. Dzięki pracy naukowców udało się wskazać na podtyp genu, który najwyraźniej umożliwia przetrwanie komórek nowotworowych, z tym, że częściej wiąże się jego oddziaływanie z rytmem okołodobowym organizmu (24-godzinny zegar biologiczny).

- Świat desperacko poszukuje nowych metod przezwyciężenia nowotworu złośliwego glioblastoma, ale nikt nigdy nie wskazał wyspecyfikowaneo przez nas genu jako celu, na którym można opierać terapię - powiedział Zhi Sheng, adiunkt w Virginia Tech Carilion Research Institute. W projekcie naukowym brała m.in. udział Debbie Kelly, profesor w Virginia Tech Carilion Research Institute, która jest czołowym badaczem w dziedzinie onkologii strukturalnej.

- Odkryliśmy, że zastopowanie tego właśnie genu może także hamować odnawianie się komórek „macierzystych” raka i różnicowanie się w komórki glioblastoma, co, jak podejrzewamy, może być cechą charakterystyczną tego bardzo uporczywego raka - powiedział Sheng i dodał, że zanim będzie można uruchomić leczenie, należy  przeprowadzić dalsze badania, ale podstawowe wyniki naukowe są obiecujące.

Według Shenga, zdecydowanie potrzebne są nowe terapie dla pacjentów z glejakiem. Większość pacjentów nie żyje dłużej niż 15 miesięcy po postawieniu diagnozy. U ok. 90 proc. pacjentów, którzy żyją dłużej niż dwa lata po onkoterapii, rozwijają się nawracające guzy. Choroba, która stanowi prawie połowę wszystkich nowotworów mózgu, ostatnio pochłonęła życie amerykańskiego senatora Johna McCaina.

Sheng mówi, że rak może się ponownie pojawić, jeśli chociażby kilkaset komórek macierzystych glioblastomy przetrwa po: operacji, radioterapii i chemioterapii.

Eksperymenty, opisane w Scientific Reports, przeprowadzano na mysim modelu glejaka. Badacze dokładnie określili, kiedy enzym wyprodukowany przez członka rodziny genów kinazy kazeiny I jest blokowany, Takie działanie doprowadza do zahamowania proliferacji (silne rozrastanie się) pnia glejaka komórki. Ostatecznie za każdym razem skutecznie udawało się powstrzymać rozrost guza u myszy biorących udział w eksperymencie.

Naukowcy znaleźli dowody na to, że wyszczególniony przez nich enzym reguluje skuteczność komórek macierzystych glioblastoma podczas samoodnowy. - Blokowanie genu skutecznie zabija komórki macierzyste nowotworu - powiedział Sheng.

Sheng i jego współpracownicy wskazują na duży potencjał badań nad chemicznym inhibitorem komórek macierzystych glejaka.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę