Chorobotwórcza bakteria gustująca w cukrze

14.08.2019
Trudna przeprawa z bakteriami foto pixabay

Clostridioides difficile jest formą bakterii, która zazwyczaj atakuje pacjentów w szpitalach otrzymujących antybiotykoterapię, która zaburza równowagę bakteryjną jelit.

Clostridioides difficile (wcześniej znany jako Clostridium difficile) jest główną przyczyną zakażeń bakteryjnych w szpitalach.

C. diff. spowodowało prawie 50 tys. infekcji w ciągu jednego 2015 r. w Stanach Zjednoczonych (zgodnie z szacunkami przeprowadzonymi przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

CDC nazywa Clostridioides difficile „poważnym zagrożeniem dla zdrowia”. Infekcji towarzyszą biegunki i nudności. Leczenie przypadłości nie jest proste. Choroba, wynikająca z działania bakterii, co roku uśmierca w USA aż 15 tys. pacjentów.

Nowe badania przeprowadzone przez Wellcome Sanger Institute, Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz inne instytucje badawcze rzucają nieco światła na specyfikę choroby wywołanej przez ekspansywne bakterie oraz na przyczyny tak dobrego przystosowania się mikrobów do środowiska szpitalnego.

W badaniu zespół przeanalizował skład genetyczny C. diff. po zebraniu próbek z różnych środowisk. Wyniki, które pojawiły się w Nature Genetics, wyjaśniają, w jaki sposób bakterie te ewoluowały i nadal ewoluują.

Autorzy badania sugerują, że ich odkrycia mogą również wskazywać nowe kierunki w zapobieganiu i leczeniu choroby wywoływanej przez C. diff.

W badaniach naukowcy zsekwencjonowali i porównali DNA 906 szczepów C. diff. Spośród nich wyizolowali 761 szczepów od ludzi, 166 od zwierząt, w tym psów, koni i świń, oraz 29 szczepów z różnych innych środowisk.

Próbki pochodziły z 33 krajów, choć większość, aż 465 - z Wielkiej Brytanii.

Po przeanalizowaniu DNA wszystkich próbek bakteryjnych naukowcy dokonali intrygującego odkrycia: C. diff. wciąż ewoluuje. - Jeden ze szczepów przystosował się do łatwego przenikania do środowisk szpitalnych i infekowania ludzi – przekonuje współautor badań dr Nitin Kumar.

Szczep ten istnieje od tysięcy lat, ale po raz pierwszy ktoś tak szczegółowo badał genom C. diff.

Zespół naukowców podał, że gatunek - który nazywają C. diff. szczep A - stanowił około 70 proc. próbek, jakie pobrano od osób przyjętych do szpitala.

Naukowcy odkryli również, że C. diff. szczep A dokonał zmiany w genach, które wykorzystują metabolizm prostych cukrów. Naukowcy sugerują, że bakterie mogą się najszybciej rozwijać w żywicielach, których dieta jest bogata w cukier.

Eksperyment na myszach wykazał, że ta hipoteza była poprawna - bakterie należące do szczepu A były w stanie lepiej skolonizować zwierzęta, które spożywały dietę wzbogaconą cukrem.

Zespół badawczy zauważył również, że C. diff. szczep A zmodyfikował geny, które stymulują tworzenie się zarodników, co czyniło go bardziej odpornymi na powszechne sposoby zwalczania bakterii w szpitalach - silne środki dezynfekujące.

C. diff. szczep A pojawił się ok. 76 tys. lat temu i zaczął się dalej różnicować i ewoluować w XVI wieku. Naukowcy ostrzegają, że gatunek ten wciąż się rozwija i dostosowuje do otoczenia.

- Nasze badanie dostarcza dowodów, opartych na genomie, że ludzki styl życia prowadzi bakterie do tworzenia nowych gatunków, tak aby mogły się bardziej skutecznie rozprzestrzeniać - zauważa współautor dr Trevor Lawley.

Eksperymenty laboratoryjne wskazują, że „uparte” bakterie ewoluowały, aby rozwijać się w ciałach opartych na nowoczesnej diecie bogatej w cukier.

Chociaż wyniki te pokazują, w jaki sposób C. diff. stały się tak poważnym zagrożeniem dla opieki zdrowotnej, mogą również wskazywać drogę zapobiegania infekcjom.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę