Domowy sposób wykrywania raka prostaty

03.12.2019
Diagnoza prostaty

Naukowcy opracowali test, który na podstawie próbki moczu diagnozuje agresywną postać raka prostaty. Dzięki niemu nawet pięć lat wcześniej niż obecnie można będzie wiarygodnie ustalić czy należałoby badaną osobę w przyszłości poddać leczeniu onkologicznemu.

Test na podstawie próbki moczu opracowali naukowcy z University of East Anglia oraz Norfolk and Norwich University Hospital.

Ułatwienie polega na tym, że każdy zainteresowany mężczyzna może przekazać do analizy laboratoryjnej próbkę moczu pozyskaną w domowych warunkach. Test „PUR” ucieszy wielu, gdyż jest alternatywą wobec nieprzyjemnego badania per rectum.

Zespół badawczy ma nadzieję, że wprowadzenie domowego zestawu do przechowywania moczu zrewolucjonizuje diagnozę choroby.

Dr Jeremy Clark z Norwich Medical School powiedział: rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Zwykle rozwija się powoli i większość nowotworów nie wymaga leczenia za życia mężczyzny. Jednak lekarzom trudno jest przewidzieć, które guzy staną się szybciej agresywne, co utrudnia decyzję o terminie podjęcia leczenia. Dotychczas najczęściej stosowane testy raka prostaty to: badania krwi, badanie fizykalne odbytnicy, rezonans oraz biopsja.

- Opracowaliśmy test PUR, który analizuje ekspresję genów w próbkach moczu i dostarcza istotnych informacji na temat tego, czy rak jest agresywny czy nie - zapewnia dr Jeremy Clark.

Ważne, aby był to pierwszy mocz po przebudzeniu, wówczas poziomy biomarkerów z prostaty są znacznie wyższe i bardziej spójne, więc stanowią dobrą podstawę do właściwej oceny.

Zespół badawczy dostarczył 14 ochotnikom zestaw do zbierania moczu w domu i instrukcje postępowania. Uzyskany w ten sposób materiał porównano z wynikami, które powstały na podstawie badania per rectum.

- Stwierdziliśmy, że próbki moczu pobrane w domu wykazały biomarkery raka prostaty znacznie wyraźniej niż rezultaty osiągane na podstawie badania fizykalnego  - informuje dr Jeremy Clark

Test PUR dokładnie ocenia zagrożenie agresywnym rakiem prostaty, ponowne badanie wskazane byłoby co dwa trzy lata.

- Badanie moczu odróżnia tych, którzy potrzebują leczenia, od tych, dla których terapia jest zbędna, a to bezcenna wartość dla pacjentów i lekarzy - dodaje dr Jeremy Clark.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę