Operacje dłoni w pełnej świadomości

14.07.2020
Operacje ręki w znieczuleniu miejscowym foto pixabay

Coraz częściej podczas skomplikowanych nawet operacji dłoni stosuje się znieczulenie miejscowe. Lekarze twierdzą, że metoda ta jest szybsza i bezpieczniejsza niż operacja realizowana w warunkach znieczulenia ogólnego.

Zamiast uśpienia stosuje się zastrzyki zawierające środki znieczulające miejscowo i adrenalinę, która ma za zadanie obniżyć w operowanym obszarze ciśnienie krwi. Adrenalina działa podobnie jak opaska uciskowa, zamykając naczynia krwionośne w operowanej dłoni.

Podczas zabiegu pacjenci są przytomni, mogą mówić - i jeśli chcą - nawet obserwować, co się dzieje w trakcie operacji.

W przeciwieństwie do zabiegów wykonywanych w warunkach znieczulenia ogólnego, pacjenci, którzy pozostają przytomni podczas operacji, mogą wrócić do domu w ciągu godziny po interwencji chirurgicznej.

Podczas pandemii COVID-19 przeprowadza się coraz więcej tego typu operacji dłoni, ponieważ pozwoliły one chirurgom na kontynuowanie zabiegów nawet w obliczu niedoborów personelu i niewystarczających zasobów szpitali.

Matthew Gardiner, konsultant chirurg plastycznej w szpitalu Wexham Park w Slough, mówi: pandemia koronawirusa przyspieszyła stosowanie tej techniki z dnia na dzień. Chirurdzy przyjęli zmianę. Wspaniałą rzeczą jest to, że znieczulenie miejscowe nie wymaga żadnego specjalnego szkolenia.

Tradycyjna metoda chirurgii rąk, wykorzystująca znieczulenie ogólne, wymusza stosowanie opaski uciskowej owiniętej wokół operowanej kończyny w celu wywarcia nacisku a w konsekwencji odcięcia przepływu krwi. To ogranicza krwawienie do minimum, umożliwiając chirurgom przeprowadzanie zabiegu.

- Opaska uciskowa może jednak obciążać zdrową tkankę, a w niektórych przypadkach powodować uszkodzenie nerwów i mięśni. W tej sytuacji czas stosowania ucisku nie powinien być dłuższy niż dwie godziny - mówi Gardiner.

Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym przepływ krwi wraca do naturalnego poziomu po kilku godzinach, nie dochodzi przy tym do uszkodzenia tkanek. Technika ta jest idealna przy zabiegach naprawy ścięgien, złamań dłoni lub innych urazów, ale może być również stosowana w przypadku typowych problemów z dłońmi, takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Chociaż niektórzy pacjenci obawiają się pozostania w stanie czuwania podczas operacji, Gardiner twierdzi, że może to być bardzo relaksujące doświadczenie. - Niektórzy pacjenci słucha muzyki i zasypia - dodaje.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę