Skuteczna terapia opóźniająca i łagodząca objawy Alzhaimera

03.02.2020
Lit celuje w Alzhaimera foto pixabay

Nowe badanie wykazały, że mikrodawka litu może zatrzymać postęp stanu neurodegeneracyjnego, nawet w późniejszych stadiach choroby Alzhaimera.

W 2017 r. Medical News Today donosiło o badaniu, sugerującym, że lit stabilizujący nastrój może także pomóc złagodzić demencję.

Badanie wykazało, że osoby używające wodę pitną o podwyższonym stężeniu litu były o 17 proc. mniej podatne na rozwój demencji niż osoby, pijące wodę o niewielkiej zawartości tego pierwiastka.

Od tego czasu przeprowadzono inne badania epidemiologiczne, przedkliniczne i kliniczne sugerujące, że mikrodawka litu może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, wpływając na podstawowe mechanizmy patologiczne występujące w stanie neurodegeneracyjnym.

Jedno z takich badań ukazało się w czasopiśmie Translational Psychiatry. Wykazało ono, że stężenie litu setki razy niższe niż to, które lekarze zwykle przepisują w chorobach o podłożu psychicznym, takich jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe, osłabiają objawy choroby Alzheimera we wstępnych fazach rozwoju schorzenia.

Kierujący badaniami dr Claudio Cuello - z Wydziału Farmakologii i Terapii na Uniwersytecie McGill w Quebec w Kanadzie postanowił zbadać, czy mikrodawki litu mogą mieć takie same korzystne efekty w późniejszych etapach choroby.

Naukowcy opublikowali swoje nowe odkrycia w czasopiśmie Journal of Alzheimer's Disease.

Preparat litu nazwano NP03. W badaniach testowano go na szczurach wykazujących cechy choroby Alzheimera, takie jak toksyczne gromadzenie się blaszek amyloidowych w mózgu i problemy poznawcze.

Szczury pobierały lit przez 12 tygodni, a naukowcy oceniali tzw. zdalną pamięć roboczą za pomocą testu rozpoznawania nowych obiektów. Dr Cuello badał także markery neurozapalne w mózgach gryzoni, poziomy stresu oksydacyjnego i stężenie amyloidu beta.

Według autorów badania NP03 odbudowuje deficyty funkcjonalne w rozpoznawaniu obiektów, obniża poziomy amyloidu beta oraz zmniejsza liczbę szkodliwych płytek w hipokampie mózgu.

Wyniki badania wskazują, że mikrodawka litu NP03 jest skuteczna także w późniejszych stadiach patologii amyloidu (po pojawieniu się płytek beta-amyloidowych).

- Chociaż to mało prawdopodobne, aby jakikolwiek lek doprowadził do odbudowy nieodwracalnego uszkodzenia mózgu na etapach klinicznych choroby Alzheimera, bardzo możliwe, że leczenie mikrodawkami kapsułkowanego litu powinno mieć wymierne korzystne efekty we wczesnych, przedklinicznych stadiach choroby – ocenia dr Claudio Cuello.

- Mam nadzieję, że odkrycia zespołu wkrótce przełożą się na badania kliniczne obejmujące testowanie NP03 w populacjach obarczonych wysokim ryzykiem choroby Alzheimera lub dorosłych, którzy już cierpią na przedkliniczne choroby Alzheimera.

- Nasze odkrycia pokazują, że mikrodawki litu, w formule przez nas zastosowanej, ułatwiają przejście pierwiastka do mózgu, minimalizując jednocześnie poziom litu we krwi i zmniejszając działania niepożądane – twierdzi dr Cuello.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę