Krótki sen – kiepskie kości

21.11.2019
Sen wpływa na stan kości foto pixabay

Nowe badania kobiet po menopauzie wykazały, że uczestniczki eksperymentu, które spały nie dłużej niż 5 godzin w ciągu nocy, mają z reguły niższą gęstość mineralną kości (BMD) skutkującą osteoporozą.

Zespół pracowników naukowych z Uniwersytetu Buffalo w stanie Nowy Jork przeanalizował stan układu kostnego 11084 kobiet po menopauzie. Badanie to było kontynuacją wcześniejszego projektu, w wyniku którego uczeni wskazali na związek zbyt krótkiego snu z większym prawdopodobieństwem złamania kości u kobiet.

- Wyniki naszych badań wskazują, że zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na kondycję kości - mówi główny autor badania dr Heather M. Ochs-Balcom, profesor epidemiologii i zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Buffalo School of Public Health and Health Professions.

Zespół specjalistów odkrył, że w porównaniu z kobietami, które spały siedem i więcej godzin - osoby zadowalające się  pięcioma godzinami snu, miały znacznie niższe wartości BMD (m.in. kości biodra, szyi i kręgosłupa).

Naukowcy zapewniają, że wyniki badań skorygowali o takie czynniki jak: wiek, przebieg menopauzy, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, wskaźnik masy ciała (BMI), stosowanie tabletek nasennych, ćwiczenia, ale także rodzaj używanego skanera gęstości kości.

- Mam nadzieję - dodaje uczony - że będzie to jeszcze jedna przyczyna, przemawiająca za tym, aby dążyć do zalecanych co najmniej siedmiu godzin snu w ciągu doby.

Kość jest żywą tkanką, która podlega ciągłemu tworzeniu i resorpcji. Proces ten, znany jako przebudowa kości, usuwa starą tkankę kostną i zastępuje ją nową.

- Jeśli śpisz mniej niż siedem godzin - przebudowa kości nie przebiega prawidłowo – uważa dr Heather M. Ochs-Balcom.

U większości ludzi sprężystość i gęstość kości osiągają maksimum, w wieku 20 lat. Następnie, w miarę starzenia się, tempo resorpcji kości stopniowo wyprzedza tempo jej powstawania. Gęstość kości u kobiet zmniejsza się szybciej w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie.

Według danych Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy, w skali świata jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn po 50. roku życia są narażeni na złamania kości z powodu osteoporozy.

Najczęstszymi miejscami złamań u osób z osteoporozą są: biodra, nadgarstki i kręgosłup.

Naukowcy podkreślają, że pojawia się pozytywny przekaz: jakość snu, podobnie jak dieta i ćwiczenia, jest czymś, nad czym ludzie mogą popracować z korzyścią dla stanu swoich kości.

Wyniki badań opisano w Journal of Bone and Mineral Research.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę