Ekstrakt z kiełków brokułów pomocny w leczeniu schizofrenii?

23.05.2019
Brokuły na schizoenię foto: pixabayfr

Przeciwdziałanie schizofrenii kojarzone jest z lekami przeciwpsychotycznymi, które niestety wywołują szereg niepożądanych skutków ubocznych. Nowe badania wykazały, że także związek chemiczny zwany sulforafanem, pomocny jest w łagodzeniu objawów schizofrenii. Substancję tę zawierają kiełki brokułów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), schizofrenia dotyka ponad 21 mln ludzi na całym świecie, ale aż połowa z nich nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej.

Leki przeciwpsychotyczne są powszechną formą leczenia, nie działają jednak one na wszystkich chorych. Specyfiki te zawierają również długą listę skutków ubocznych, od problemów sercowo-naczyniowych zaczynając.

Naukowcy z John Hopkins Schizophrenia Center w Baltimore wychodząc z założenia, że zachwiane procesy biochemiczne w mózgu mogą być odpowiedzialne za schizofrenię, chcieli temu stanowi przywrócić równowagę wykorzystując suplement ekstrahowany z kiełków brokułów.

Praca, której wyniki pojawiły się w JAMA Psychiatry, obejmowała m.in. badanie różnic między działaniem mózgów osób ze schizofrenią i ludzi bez tej dolegliwości.

W sumie przebadano 81 pacjentów ze schizofrenią z John Hopkins Schizophrenia Center, a także 91 osób, które nie miały rozpoznanej tej choroby.

Do analizy stanu pięciu obszarów mózgu naukowcy wykorzystali badanie za pośrednictwem MRI.

Od 1980 r. istnieje teoria, że glutaminian odgrywa rolę w początkach schizofrenii. Od tego czasu naukowcy znaleźli dowody naukowe potwierdzające taki związek.

Glutaminian jest obecny w glutationie. W ostatnich badaniach naukowcy odkryli, że osoby ze schizofrenią mają niższy poziom glutationu w mózgu (o 3 proc. mniej w przednim zakręcie kory obręczy i o 8 proc. mniej - we wzgórzu).

Kiełki brokułów zawierają substancję chemiczną zwaną sulforafanem (siarkoorganiczny związek chemiczny z grupy izotiocyjanianów, powstający w wyniku rozpadu glukozynolanu). Może ona uaktywniać gen stymulujący enzym, który zamienia glutaminian w glutation.

Gdy glutation styka się z komórkami mózgu, sygnały wysyłane przez komórki zwalniają. To zachowanie jest przeciwieństwem tego, co występuje u osób ze schizofrenią.

Naukowcy realizowali badanie (opisano je w Molecular Neuropsychiatry), próbując odtworzyć działanie glutationu w ludzkim mózgu.

Cztery kobiety i pięciu mężczyzn przyjmowało dwie 100-mikromolowe dzienne dawki sulforafanu przez siedem dni z rzędu. Kapsułki były w postaci ekstraktu z kiełków brokułów. Za pośrednictwem rezonansu badano trzy regiony mózgu przed i po zażyciu suplementu. Wykazano, że po tygodniu nastąpił 30 proc. wzrost poziomu glutationu.

Badania na tak małą skalę wykazały, że jedynymi negatywnymi skutkami ubocznymi był rozstrój żołądka. Tem nipożądany efekt ten występował jednak tylko wtedy, gdy uczestnicy brali kapsułkę na pusty żołądek.

Suplementy sulforafanu są dostępne do kupienia, ale naukowcy przestrzegają przed ich stosowaniem bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nie wiadomo jeszcze, czy wersje komercyjne byłyby skuteczne w walce z schizofrenią.

Naukowcy mają nadzieję, że wkrótce sulforafan może stać się zamiennikiem leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w leczeniu schizofrenii.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę