Trudna sztuka pomiaru ciśnienia krwi w domu

23.04.2020

Tylko 6 proc. aparatów do monitorowania ciśnienia krwi w domu pokazuje prawidłowe wartości. Jednak eksperci twierdzą, że ważniejsze jest to, aby ludzie wiedzieli, jak prawidłowo korzystać z tego typu sprzętu. Chociaż ustalenia te opierają się na danych z australijskiego rynku, autorzy raportu przestrzegają, że ci sami producenci ciśnieniomierzy realizują dostawy na całym świecie.

Osoby kontrolujące ciśnienie w domu powinny sprawdzać co jakiś czas czy odczyty ich ciśnieniomierzy są takie same jak badania wykonane podczas kontroli w gabinecie lekarskim – zaleca American Heart Association.

- Z mojego doświadczenia wynika, że pomiary wykonywane w gabinecie lekarskim są najbardziej wiarygodne i żadne domowe urządzenie monitorujące nie jest w stanie osiągnąć taki sam poziomu dokładności – powiedział dr Javier Morales, wiceprezes Advanced Internal Medicine Group w Nowym Jorku oraz profesor w Donald and Barbara Zucker School of Medicine w Hofstra w Nowym Jorku,

Morales od ponad 20 lat jest internistą specjalizującym się w cukrzycy, otyłości i chorobach metabolicznych.

- Wirtualne porady i monitorowanie stanu zdrowia w domu stają się coraz powszechniejsze, więc moim największym zmartwieniem jest upowszechnienie wiedzy na temat prawidłowego korzystania z urządzeń diagnostycznych przez pacjenta - powiedział dr Javier Morales.

Dr Michael Rakotz, lekarz rodzinny, asystent kliniczny w Feinberg School of Medicine na Northwestern University w Illinois oraz wiceprezes American Medical Association, mówi, że dokładne pomiary ciśnienia krwi są kluczowe.

- O ile ciśnienie krwi nie zostanie prawidłowo zmierzone, czy to w gabinecie lekarskim, czy w domu - potencjalne ryzyko może być poważne - powiedział Michael Rakotz.

- Nieleczone, niekontrolowane ciśnienie krwi prowadzi do zwiększonego ryzyka udaru, zawału serca, niewydolności serca, może powodować uszkodzenie nerek, pamięci i wzroku - powiedział Morales.

- Czynnikami sprzyjającymi wzrostowi ciśnienia krwi są m.in.: podeszły wiek, wysokie spożycie soli, niski udział owoców i warzyw w diecie, nadwaga, brak odpowiedniej aktywności fizycznej i nadmierne picie alkoholu - mówi Rakotz.

American Heart Association zaleca, aby osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem zmniejszały ryzyko choroby poprzez eliminowanie stresu, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu i stałą kontrolę medyczną.

- Centralne monitorowanie ciśnienia krwi, które mierzy ciśnienie krwi w aorcie uważane jest za najdokładniejsze. Im większe naczynie krwionośne jest badane, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pomiar ciśnienia krwi będzie błędny. Urządzenia z mankietami na ramiona mierzą ciśnienie krwi na naczyniach krwionośnych o większych średnicach niż urządzenia nadgarstkowe, dlatego zapewniają lepszą dokładność.

Niektóre osoby z cukrzycą i chorobami naczyniowymi mogą mieć już stwardniałe naczynia krwionośne, w efekcie ich naczynia krwionośne będą mniej ściskane przez mankiety do pomiaru ciśnienia krwi.

- Ci pacjenci powinni być świadomi, że ich odczyty nie będą tak dokładne, jak tych, którzy nie cierpią na choroby naczyniowe -  powiedział Morales.

Niezbędna jest również wiedza, gdzie umieścić czujniki.

- Prawe ramię jest w zasadzie dokładniejsze z powodu potencjalnej nieprawidłowości zwanej zespołem żebra pierwszego, która może obniżać dokładność odczytu ciśnienia krwi podczas pomiaru w lewym ramieniu - dodał Morales.

- Jeśli czujniki nie zostaną umieszczone prawidłowo, odczyt ciśnienia krwi będzie wadliwy, a wdrożone środki terapeutyczne mogą być katastrofalne przy tak niedokładnym odczycie - powiedział Morales.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę