Przez mózg do leczenia cukrzycy

28.05.2018
Dopamina wpływa na metabolizm cukru w organizmie foto: pixabay

Leczenie zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych (OCD) poprzez głęboką stymulację mózgu (DBS) ujawniło, że metoda ta równocześnie silnie oddziałuje u diabetyków na przebieg cukrzycy typu 2.

Nie po raz pierwszy w medycynie przypadek zadecydował o dość nieoczekiwanych ustaleniach co do sposobu funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stało się to gdy wobec jednego z pacjentów z rozpoznaniem zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych wdrożono inwazyjną metodę leczenia - głęboką stymulację mózgu (DBS). Po wprowadzeniu elektrod, generujących impulsy pobudzające określone obszary mózgu (co w istotny sposób doprowadziło do złagodzenia objawów choroby), naukowcy ze zdziwieniem zaobserwowali skutek uboczny zastosowanej terapii.

Otóż u pacjenta (53-letni Holender), który był diabetykiem z rozpoznaną cukrzycą typu 2, nastąpiło wyraźne, bo 20 proc. obniżenie zapotrzebowania na insulinę.

Przyczyna takiego stanu tkwi w tym, że przy głębokiej stymulacji mózgu zastosowanej przy leczeniu zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych dochodzi do wzmożonego wydzielania się dopaminy, a więc neuroprzekaźnika syntezowanego i uwalnianego przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego.

Kolokwialnie rzecz ujmując, dopaminie przypisuje się właściwości związane z odczuwaniem motywacji oraz przyjemności, co jest wykorzystywane m.in. w leczeniu zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Okazuje się jednak, że ten neuroprzekaźnik odgrywa także ważną rolę w reakcji organizmu na insulinę.

Naukowcy z Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie postanowili zależność tę sprawdzić u innych pacjentów ze wszczepionymi elektrodami stymulującymi pracę mózgu, u których nie zdiagnozowano cukrzycy. U wszystkich 14 poddanych eksperymentowi osób zauważono, iż po wyłączeniu elektrod poziom reakcji organizmu na insulinę spada a podnosi się po wznowieniu bodźcowania.

Postanowiono sprawdzić czy taka zależność występuje również u zdrowych ludzi, którzy nie są obciążeni leczeniem w formule (DBS). Okazało się, że wraz z podaniem środka obniżającego poziom dopaminy u wszystkich badanych osób zasadniczo zmienia się przebieg glikemii.

Trudno przypuszczać, aby zaczęto stosować DBS w leczeniu cukrzycy typu 2, jednak badania nad stymulowaniem pracy dopaminy trwają.

Na podstawie sciencemag.org

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). W tej chwili jest to najlepszy dojazd ze względu remontowaną ul. Marynarską. Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę