Spodziectwo a funkcjonowanie spalarni śmieci

26.06.2019
Spodziectwo vs spalarnia

Naukowcy nie znaleźli związku między narażeniem ciężarnych kobiet na emisje ze spalarni odpadów komunalnych, a zgonami niemowląt lub ograniczoną wagą płodu. O takich związkach mówią jednak w przypadku spodziectwa i schorzeń serca noworodków.

Badania przeprowadzili naukowcy z brytyjskiego Departamentu ds. Statystyki Zdrowia na Małych Obszarach (SAHSU). Analizie poddawano stężenia drobnych cząstek zwanych PM10 (drobiny stałe o średnicy do 10 mikrometrów) emitowanych z kominów 22 spalarni.

Poczyńmy od razu zastrzeżenie, że badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza? A no między innymi to, że żadna z tamtejszych spalarni śmieci komunalnych nie dokładała się w sposób znaczący do ogólnej wielkości zanieczyszczeń. Ustalono, że to co emitują kominy spalarni ma od 100 do 10 tys. razy niższy poziom od tak zwanego tła. Analizy prowadzono w promieniu 10 km wokół zakładów spalających śmieci komunalne, a to z tego powodu, że na takim właśnie obszarze dało się zaobserwować jakiekolwiek oddziaływanie spalarni na skład atmosfery. Chociaż w wielu innych badaniach po prostu pomijano by tak z pozoru nieistotny wpływ.

Rejestracje zanieczyszczeń prowadzono od 2003 do 2010 r. W tym czasie przeanalizowano także zdrowie 1 mln niemowlaków urodzonych na terenie, na którym działają spalarnie.

Nie zarejestrowano związku między wadami wrodzonymi dzieci a stężeniami PM10, emitowanymi przez spalarnie - poza dwoma przypadkami, które dotyczyły niewielkiego wzrostu ryzyka wrodzonych wad serca i spodziectwa. Te przypadłości wymagały zwykle operacji, ale rzadko zagrażały życiu.

W Wielkiej Brytanii wrodzone wady serca dotykają ok. 5,3 noworodków na 1000 urodzeń, a 1,9 na 1000 chłopców rodzi się ze spodziectwem.

Zespół naukowców szacuje, że związany z funkcjonowaniem spalarni wzrost ryzyka tych dwóch wad wrodzonych może wynosić ok. 0,6 przypadków na 1000 porodów (zarówno jeśli chodzi o problemy z sercem, jak i spodziectwo).

Prof. Paul Elliott, dyrektor SAHSU, powiedział: nasze wyniki pokazują, że nie ma znaczącego zwiększonego ryzyka śmierci niemowląt, poronień, porodów przedwczesnych lub zbyt małej masy urodzeniowej w związku z działaniem spalarni odpadów komunalnych. Samo życie w pobliżu spalarni może nieznacznie zwiększyć ryzyko pewnych konkretnych wad jak spodziectwo - chociaż przyczyny tego stanu rzeczy nie są oczywiste.

Prof. Mireille Toledano z Katedry Epidemiologii Środowiska Perinatalnego i Pediatrycznego w Imperial College w Londynie, powiedziała: to fakt, że w badaniach stwierdziliśmy niewielki wzrost ryzyka dla dzieci rodzących się w promieniu 10 km od spalarni, że dotknie ich wada serca lub anomalia narządów płciowych, zwana spodziectwem, ale nie mogę podpisać się pod stwierdzeniem, że taka zależność wynika z podwyższonego poziomu emitowanych cząstek stałych przez spalarnie śmieci.

Z kolei prof. Anna Hansell, dyrektor Centrum Zdrowia Środowiskowego i Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie w Leicester, zauważyła, że wyniki są uspokajające, trudno zauważyć związek między zwiększoną częstością występowania spodziectwa i wad serca - a działaniami spalarni. Trzeba bowiem brać pod uwagę, że osoby żyjące wokół spalarni śmieci mają z reguły niższy status ekonomiczny niż reszta społeczeństwa, a w takiej grupie spektrum ryzyka jest zdecydowanie większe.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę