Uderzenie w ból wirtualną rzeczywistością

09.08.2018
Leczenie bólu za pośrednictwem VR / foto: pixabay

Ból dociera do świadomości stopniowo, skutecznie przerywając absorbujące mózg wszelkie procesy, w których biorą udział komórki nerwowe, jak: zmartwienie, zmęczenie, strach lub pożądanie.

Ból można uznać - w pewnym stopniu - za doznanie kontrolowane, aby go przezwyciężyć, należy zatem przeciwstawić mu inne zadanie, wymagające większej kontrolowanej uwagi.

W przypadku bólu przewlekłego, jego charakterystyka i intensywność są zależne od procesów przetwarzania impulsów bólowych. To może wyjaśniać powód, dla którego istnieją "dobre" i "złe" dni dla pacjentów z rwą kulszową lub cierpiących na stwardnienie rozsiane. Te swoiste fluktuacje wcale nie muszą być związane z etiologią choroby.  Trwałe bóle, o nieprzewidywalnych właściwościach sensorycznych, które wahają się w intensywnościach, są częściej przetwarzane.

Znalezienie idealnego dystraktora (czynnika rozpraszającego uwagę), który sprzyjałby przerywaniu trwałego przetwarzania bodźców bólowych - jest kluczem do radzenia sobie w trudnych chwilach. Naukowcy sprawdzają czy taką funkcję może sprawować wirtualna rzeczywistość (VR).

Systemy VR generują sygnały, które absorbują: wzrok, dźwięk i dotyk. Te rozbudowane dane wejściowe sprawiają, że mózg nie potrafi ich zignorować. Siła iluzji wirtualnego świata odzwierciedla ilość uwagi przyciągniętej do wirtualnego środowiska (Hoffman, Doctor, Patterson, Carrougher, Furness III, 2000)

Wirtualna rzeczywistość oczywiście nie zastąpi w najbliższym czasie konwencjonalnego leczenia bólu, tym bardziej, że gdy pacjent opuszcza VR, ponownie odczuwa ból.

Terapia farmakologiczna pozostaje podstawą leczenia bólu. Problem stosowania farmakologicznego leczenia bólu nie jest jednak bagatelny. Wyższe dawki opioidów stanowią poważne ryzyko, takie jak niewydolność oddechowa lub encefalopatia. Dlatego doznanie ulgi w bólu z użyciem VR może być istotne także podczas drobnych zabiegów chirurgicznych, oczyszczania ran oraz escharotomii u ofiar oparzeń.

W poradni leczenia bólu WMC pierwszym etapem postępowania jest drobiazgowa analiza przyczyn występujących dolegliwości bólowych. Z tego też względu pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą możliwie kompleksowej dokumentacji medycznej:
- wszystkie aktualne badania obrazowe (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG);.
- karty informacyjne ewentualnego leczenia szpitalnego;.
- wykaz przyjmowanych przewlekle leków.

Do poradni leczenia bólu nie jest potrzebne skierowanie.

lek. med. Wiktor Sułkowski przyjmuje w soboty 

Umawianie wizyt: tel. 608 006 106, 608 006 108, 226 121 634, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). W tej chwili jest to najlepszy dojazd ze względu remontowaną ul. Marynarską. Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę