Komórki przykrojone do wysokiego ciśnienia krwi

30.10.2018
Komórki na wysokie ciśnienie krwi foto/pixabay

Poszczególne komórki serca człowieka różnie radzą sobie z wysokim ciśnieniem krwi - wynika z badań przeprowadzonych przez zespół kardiologów i biologów Uniwersytetu Tokijskiego. Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali wyraźne różnice pomiędzy komórkami mięśnia sercowego, które zawodzą, a tymi, które dostosowują się do wysokiego ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi powoduje niewydolność serca, ale mechanizm leżący u podstaw tej choroby jest wciąż nieznany.

Z badania wynika, że komórki przystosowane do wysokiego ciśnienia krwi były z reguły grubsze niż tak zwane zdrowe komórki. Te grubsze potrzebowały więcej energii, ale mogły utrzymać bicie serca. Komórki, które nie dostosowały się do zmienionych warunków, stawały się słabe, rozciągnięte jak zużyta elastyczna opaska.

Naukowcy zidentyfikowali wiele grup genów, które prezentują, odbiegającą od normy, aktywność, gdy komórki serca muszą zmagać się z wysokim ciśnieniem krwi. Ich uwagę przykuł jednak jeden gen zwany p53, a to dlatego, że gen ten w uszkodzonych komórkach serca wykazywał szczególnie zwiększoną aktywność.

Uczeni podejrzewają, że p53 wysyła sygnały do komórek, które w sposób daleki od standardu reagują na impulsy.

Naukowcom niemal pół wieku temu udało się odkryć, że podstawowe znaczenie w rozwoju raka może mieć mutacja genu P53. Nazwano go "strażnikiem genomu". W prawidłowo działającej komórce nie wykazuje on aktywności. Zaczyna pracę dopiero wówczas, gdy w DNA dzieje się coś niepokojącego. Samoistnie wzbudza w sobie wtedy mechanizmy naprawcze. Jeśli one nie wystarczą do pokonania problemu - P53 doprowadza do samobójczej śmierci komórki. 

Badania laboratoryjne, które prowadzą  prof. Hiroyuki Aburatani z Centrum Badawczego Zaawansowanej Nauki i Technologii Uniwersytetu Tokijskiego oraz prof. Isseia Komuro z Graduate School of Medicine koncentrują się na badaniu tzw. sygnałów komórkowych, które łączą p53 z algorytmami adaptacji komórek serca do odbiegającego od standardowego ciśnienia krwi, które prowadzi do degradacji standardowych komórek.

- Naukowcy już wiedzą, jak przeprogramować dorosłe komórki w macierzyste - pluripotencjalne (mogą różnicować się w każdy typ komórek dorosłego organizmu, z wyjątkiem komórek łożyska) - powiedział Nomura, odnosząc się do nagrodzonych Noblem w 2012 r. badań, które umożliwiają dorosłym komórkom niejako powrót do stanu macierzystego. - To daje mi pewność, że w końcu możemy znaleźć sposób na przeprogramowanie uszkodzonych komórek serca na te, które zaadaptują się do ekstremalnych warunków, spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi - powiedział Nomura.

Kardiolodzy mają nadzieję, że będą w stanie nakłonić wszystkie komórki, aby te przystosowały się do funkcjonowania w warunkach wysokiego ciśnienia. W ten sposób możliwe będzie skuteczne zapobieganie niewydolności mięśnia sercowego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę