Hałas odkłada się w nadciśnieniu

06.11.2019
Hałas zagrożenie nie tylko dla słuchu foto pixabay

Badanie na ponad 20 tys. osób dotyczyło związku między ubytkiem słuchu wywołanym hałasem w pracy - a ciśnieniem krwi. Autorzy wskazują, że przewlekła ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nadciśnienia, ale nie tylko.

W ostatnich latach naukowcy wykazali, że narażenie na hałas wpływa nie tylko na słuch. Eksperci, którzy opisywali zagadnienie w PLOS ONE - twierdzą, że hałas może negatywnie wpływać nie tylko na słuch, ale także na układ krążenia, a nawet na kondycję układu trawiennego.

Wiele badań analizowało związek między ekspozycją na hałas a nadciśnieniem tętniczym, ale dotychczasowe ustalenia były niespójne. Autorzy wskazanego badania uważają, że jest to częściowo spowodowane tym, iż trudno jest oszacować ekspozycję na hałas występującą w ciągu kilku dziesięcioleci.

Naukowcy mieli dostęp do danych o stanie zdrowia 21403 pracowników (w średnim wieku 40 lat) narażonych na hałas w pracy. Informacje te pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród pracowników w Chengdu w prowincji Syczuan w Chinach.

W ramach ankiety oceniano różne wskaźniki zdrowia, używając m.in. testów audiometrycznych i pomiaru ciśnienia krwi.

Zgodnie z oczekiwaniami, częstość występowania ubytku słuchu wzrastała wraz z liczbą lat, które uczestnicy spędzili, pracując z narażeniem na hałas.

Naukowcy ustalili, że pracownicy z obustronną utratą słuchu w rejestrach średnich i wysokich mieli podwyższone ryzyko nadciśnienia odpowiednio o 34 proc. i aż prawie trzykrotnie - w stosunku do tych, którzy nie pracowali w hałasie.

Autorzy zauważają, że ich analiza nie uwzględniała niektórych zmiennych wpływających na ryzyko nadciśnienia, takich jak wskaźnik masy ciała (BMI), palenie papierosów, spożycie alkoholu, czynniki psychologiczne.

Ponadto badacze nie odwiedzali miejsc pracy w celu oceny rzeczywistych poziomów hałasu i nie mieli żadnych informacji na temat tego, czy uczestnicy korzystali z ochraniaczy słuchu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę