Koronawirus także w łzach pacjentów chorych na COVID-19

22.04.2020
Łzy z koronawirusem foto pixabay

Do tej pory dostępnych jest niewiele danych na temat próbek wydzieliny pobranej z oka od pacjentów z COVID-19, chociaż czasami lekarze zgłaszali zapalenie spojówek wśród objawów choroby.

Przy okazji zwrócono uwagę, że także podczas epidemii SARS w wydzielinie oczu pacjentów rejestrowano wirusa. Wiązało się to ze zwiększonym ryzykiem przenoszenia SARS-CoV na pracowników służby zdrowia. Chociaż RNA SARS-CoV znajdowano w próbkach wydzieliny oka we wczesnej fazie choroby, jego zakaźność pozostawała nieznana.
RNA SARS-CoV-2 wykryto w wydzielinach spojówkowych jednego pacjenta z zapaleniem spojówek spośród 30 osób z COVID-19 przebywających w jednym ze szpitali w Chinach. Konieczne są jednak dalsze badania w celu oceny potencjału zakaźnego RNA SARS-CoV-2 wykrytego w próbkach wydzieliny z oka i ustalenie, czy transmisja może nastąpić w ten sposób.
Podobny przypadek zarejestrowano u pacjentki z potwierdzonym przypadkiem COVID-19, która była hospitalizowana w National Institute for Infectious Diseases L. Spallanzani w Rzymie.

Pacjentką była 65-letnia kobieta, przybyła z Wuhan w Chinach do Włoch 23 stycznia 2020 r. Została przyjęta do szpitala 29 stycznia 2020 r., jeden dzień po wystąpieniu objawów.
Przy przyjęciu do oddziału zakaźnego u kobiety wystąpiły: kaszel, ból gardła i obustronne zapalenie spojówek. Pacjentka nie miała gorączki aż do czwartego dnia pobytu w szpitalu, kiedy zaczęła się wysoka temperatura (38 st. Cel.), a także nudności i wymioty. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono, wykonując test łańcuchowej reakcji polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR) w dniu przyjęcia.
W trzecim dniu po przyjęciu do szpitala, z powodu utrzymującego się zapalenia spojówek, pobrano wymaz z oka i wykryto RNA wirusa. Kolejne próbki, pobierane codziennie, dawały wynik dodatni do 21 dnia choroby, przy malejącym „stężeniu” wirusa. Zapalenie spojówek zaczęło ustępować po 15 dniach, a całkowicie ustąpiło 20 dnia. Uwaga jednak, pięć dni po tym, jak wirus przestał być wykrywany, ponownie go zarejestrowano w próbce wymazu z oka wykonanego w 27 dniu pobytu w szpitalu. RNA SARS-CoV-2 wykrywano jeszcze przez kilka dni.
Badaczka z rzymskiego szpitala poinformowała, że odkrycie to wskazuje na konieczność stosowania dodatkowych środków ochrony w takich sytuacjach, jak badania okulistyczne, które dotąd uważano za relatywnie bezpieczne, jeśli chodzi o ryzyko zakażenia tym wirusem.
W publikacji podkreślono, że ustalenie to ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia zdrowia publicznego. O wynikach prac rzymskich lekarzy została powiadomiona Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę