Środowiskowy DNA wpływa na zdrowie

16.05.2018
Środowisko a stan zdrowia człowieka (pixabay)

Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotny wpływ na stan ich zdrowia ma miejsce, w którym żyją – przekonuje biolog i geograf Amy Blatt, autorka książki “Health, Science, and Place.”

W książce “The Blue Zones of Happiness” Dan Buettner przekonuje, że są na świecie miejsca, w których ludzie żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i są bardziej szczęśliwi. Potencjalnie dobrze służą człowiekowi rejony o dużym nasłonecznieniu, pełne terenów zielonych, przy czym ważne aby w okolicach tych był jak najlepszy dostęp do infrastruktury sportowej.

W jednym z artykułów opublikowanych w New England Journal of Medicine podano, że genetyka wpływa tylko w 30 proc. na to jak długo żyjemy, 70 proc. to efekt środowiska, w którym przebywamy oraz trybu życia, który prowadzimy.

Przeanalizowano stan zdrowia 400 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii i uzyskano jednoznaczne potwierdzenie tezy, że osoby mieszkające, z jednej strony w pobliżu terenów rekreacyjno – sportowych, z drugiej zaś w oddali od punktów gastronomicznych, oferujących śmieciowe jedzenie, cieszą się bezsprzecznie lepszym zdrowiem.

Marie Lynn Miranda, kierująca wyspecjalizowaną instytucją National Center for Geospatial Medicine w Rice University, uważa, iż należałoby do dokumentacji medycznej dołączać informacje opisujące miejsce, w którym pacjent mieszka.

W internecie są już narzędzia, dzięki którym łatwiej jest wybrać rejony dobrze służące człowiekowi. Centers for Disease Control and Prevention (USA) podają mapy ryzyka zapadania na choroby chroniczne dla 500 amerykańskich miast.

Na University Cincinnati stworzono aplikację, dzięki której można określić jaką jakość ma woda w większości aglomeracji USA.

Stephan Goetz profesor agrokultury poświęcił wiele uwagi warunkom życia mieszkańców Pensylwanii. Okazuje się, że rezydenci regionów podmiejskich mają statystycznie lepsze zdrowie niż ci, którzy żyją w miastach i na terenach wiejskich. Faktem jest, że ta część populacji ma z reguły wyższy status społeczny i materialny wobec pozostałych, ale nie zmniejsza to poziomu ich codziennego stresu, zatem przyczyna różnic tkwi m.in. w otoczeniu.

Z przeprowadzkami należy jednak uważać w Journal of Psychiatric Research podano wyniki analizy poziomu zdrowia 1,4 mln Duńczyków, którzy często przeprowadzali się. Okazuje się, że dwukrotnie częściej dotykają ich choroby o podłożu psychicznym.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę