Ostrzą oręż na czerniaka

22.11.2018
Stop czerniakowi foto pixabay

Oddziaływanie między dwiema cząsteczkami LRP1 - tPA może być przyczyną wzrostu guzów czerniaka i przerzutów komórek nowotworowych - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego w Japonii.

W przypadku czerniaka zasadniczą rolę odgrywają dwa rodzaje cząsteczek. Są to: tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) - małe białko działające jako proteaza (enzym, który tnie białka) oraz LRP1- duże białko o małej gęstości związane z receptorem lipoproteinowym LDL.

FASEB Journal opublikował wyniki badań, które sugerują, że sterowanie szlakiem tPA - LRP1 może być nową strategią w walce z czerniakiem.

Poprzednie analizy wskazywały na udział LRP1 w wielu chorobach przewlekłych, takich jak otyłość, choroba Alzheimera, cukrzyca.

- To zaskakujące, że LRP1 reguluje również wzrost raka i rozprzestrzenianie się go w organizmie - mówi prof. Beate Heissig z Instytutu Medycznego Uniwersytetu Tokijskiego, która prowadziła badania.

Spośród różnych postaci raka skóry, czerniak jest najbardziej ekspansywny, rozprzestrzenia się szybko, ma tendencję do przerzutów. Ten rodzaj raka jest najbardziej śmiertelnym typem raka skóry.

Czerniak rozwija się w melanocytach, w typie komórek skóry wytwarzających melaninę, która - mówiąc kolokwialnie - jest brązowym pigmentem, nadającym skórze kolor i chroniącym wewnętrzne warstwy przed uszkodzeniem przez słońce.

Zespół dr Beate Heissig odkrył, że zwiększenie ilości tPA u myszy skutkowało wysoką dynamiką komórek, które pobudzają wzrost guzów czerniaka.

To odkrycie doprowadziło do zbadania roli tPA jako proteazy w czerniaku (enzym dokonujący rozbicia dowolnego wiązania peptydowego).

Przerzuty to złożony, etapowy proces. Komórki nowotworowe wykorzystują różnorodne narzędzia i zasoby. Gdy docierają do zdrowych części organizmu, komórki rakowe wykorzystują proteazy do cięcia łańcuchów białkowych i kotwiczenia w tych miejscach chorobotwórczych komórek. W efekcie tworzą się kolejne guzy.

Próby zapobiegania przerzutom, przez blokowanie proteaz, dotychczas były bezskuteczne. Niestety zapobieganie wszelkiej aktywności proteazy powstrzymuje jednocześnie te enzymy przed wykonywaniem wartościowych zadań, nieodzownych do funkcjonowania zdrowych komórek, co prowadzi do wielu szkodliwych skutków ubocznych.

Dr Yousef Salama, pracujący naukowo w laboratorium dr Heissig - opisuje terapię przeciwnowotworową, która zapobiega interakcji LRP1 - tPA, tak że efekt “przerzutowy” jest zatrzymany.

Ustalono, że jednym ze sposobów zatrzymania aktywności tPA, skutkującej przerzutami komórek nowotworowych, może być zapobieganie wiązaniu tPA - LRP1.

Tę hipotezę sprawdzono na myszach. Okazało się, że myszy pozbawione LRP1 miały mniejsze guzy, które nie rosły, nawet gdy gryzoniom podawano dodatkowe ilości tPA.

Lepsze zrozumienie specyficznych oddziaływań LRP1 - tPA doprowadzi do leczenia nowotworów nie tylko czerniaka - uważa dr Beate Heissig.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę