Żelazo we krwi kluczem do długowieczności?

03.09.2020
Autor: Redakcja

Międzynarodowe badanie, wykorzystujące dane genetyczne ponad miliona ludzi - sugeruje, że utrzymanie optymalnego poziomu żelaza we krwi może być kluczem do spowolnienia procesu starzenia się.

Żelazo we krwi ma znaczenie dla długowieczności foto pixabay

Naukowcy twierdzą, że ostatnie odkrycia mogą przyspieszyć opracowywanie leków ograniczających choroby związane z wiekiem, przedłużających zdrowe lata życia i zwiększających szanse dożycia do starości bez chorób.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu oraz z Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech skupili się na miarach związanych z biologicznym starzeniem się: długością życia oraz latami życia wolnymi od chorób.

Naukowcy zebrali informacje z trzech publicznych zbiorów danych zawierający historię chorób 1,75 mln osób, w tym ponad 60 tys. długowiecznych ludzi.

Zespół wskazał dziesięć regionów genomu powiązanych z długością życia, stanem zdrowia i długowiecznością.

Rola żelaza
Nienormalnie wysoki lub niski poziom żelaza we krwi wiąże się ze schorzeniami towarzyszącymi wiekowi, takimi jak choroba Parkinsona oraz spadek zdolności organizmu do zwalczania infekcji.

Naukowcy twierdzą, że zaprojektowanie leku, który mógłby naśladować wpływ zmienności genetycznej na metabolizm żelaza, może być krokiem w kierunku przezwyciężenia niektórych skutków starzenia się, ale ostrzegają, że niezbędne są kolejne badania w tym kierunku.

Badanie zostało sfinansowane przez Medical Research Council i zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani tymi odkryciami, ponieważ mocno sugerują, że wysoki poziom żelaza we krwi skraca nasze „zdrowe” lata życia, a utrzymywanie tych poziomów pod kontrolą może zapobiec problemom zdrowotnym związanym z wiekiem. Spekulujemy, że nasze odkrycia, w zakresie metabolizmu żelaza, mogą wyjaśnić, dlaczego bardzo wysoki poziom bogatego w żelazo czerwonego mięsa w diecie jest powiązany z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak choroby serca – ocenia dr Paul Timmers Usher Institute, University of Edinburgh

- Naszym celem jest odkrycie, jak regulowane jest starzenie się i znalezienie sposobów na poprawę zdrowia w procesie starzenia. Dziesięć odkrytych przez nas regionów genomu powiązanych z długością życia, stanem zdrowia i długowiecznością to dobra podstawa do dalszych analiz – wyjawił dr Joris Deelen z Max Planck Institute for Biology of Aging

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę