COVID-19: układ trawienny może dać ostrzeżenie

24.03.2020
Różne oblicza koronawirusa

U pacjentów z COVID-19 problemy trawienne, w tym biegunka, mogą być pierwszymi objawami choroby wywołanej przez koronawirusa – podano w American Journal of Gastroenterology.

Pacjenci z objawami ze strony układu trawiennego później byli rozpoznawani jako chorzy, a więc później rozpoczynali leczenie, a ich rokowania z reguły były gorsze w porównaniu z osobami z COVID-19, bez tych nietypowych objawów.

- Klinicyści musza zdawać sobie sprawę, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego mogą wskazywać na COVID-19. Te nietypowe symptomy powinny skłaniać do podejmowania ukierunkowanej interwencji medycznej nawet wówczas, gdy nie towarzyszą im oczywiste objawy choroby – tłumaczy dr n. med. Lei Pan ze szpitala uniwersyteckiego Binzhou Medical. Zastrzega on, że potrzebne są jednak dalsze badania na dużej próbie chorych, aby potwierdzić nowe ustalenia.

Chińscy lekarze wykonali przekrojowe, wieloośrodkowe badanie z udziałem 204 pacjentów z COVID-19 od 18 stycznia do 28 lutego 2020 r. Analiza obejmowała pełne dane laboratoryjne i obrazowe.

Kontrola danych, trwała do 5 marca 2020 r. Badacze zauważyli, że 99 pacjentów (48,5 proc. badanych) zgłaszało objawy trawienne jako główną dolegliwość i to bez innych symptomów.

Osoby zakażone COVID-19 informowały o braku łaknienia (83 przypadki), biegunce (29 przypadków), wymiotach (8 przypadków) i bólach brzucha (4 przypadki). W siedmiu przypadkach nie stwierdzono żadnych objawów ze strony układu oddechowego. Problemy trawienne stawały się bardziej wyraźne wraz ze wzrostem nasilenia choroby. Pacjenci bez dolegliwości trawiennych w porównaniu z tymi z objawami szybciej byli wyleczeni i wypisani ze szpitala (60 proc. vs. 34,3 proc.).

Nie jest jasne, dlaczego istnieją różnice w śmiertelności między pacjentami z objawami trawiennymi i bez nich. Jedną z możliwości jest to, że objawy trawienne wskazują na replikację wirusa w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do cięższej choroby – ocenili naukowcy. Ich zdaniem inną możliwością jest to, że pacjenci z objawami pozapłucnymi zgłaszali się później do lekarza, ponieważ początkowo nie mieli typowych objawów ze strony układu oddechowego, a zatem leczenie następowało w późniejszym okresie, trudniejszym do pokonania choroby.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę